Malá poctivá novostavba. Takých je v ponuke málo, keďže developeri sa častejšie predbiehajú o veľkoleposť, najnovšie prvky, výšku a množstvo bytov. Jaskový rad na rovnomennej ulici nad hlavnou železničnou stanicou patrí k tým malým. Ale je aj poctivá a dobre zvládnutá?

Širšia lokalita

Začína to lokalitou. Poloha na kopci nad Bratislavou má svoje výhody, najmä v panoramatických výhľadoch na mesto. Z bytov v nižšie umiestnenom dome vidíte hradný kopec a Slavín, vo vyššie položených bytoch celú Bratislavu.

Pri pohľade na koľajnice tesne pod cestou i rušnú Pražskú ulicu prichádza otázka o ruchu. Za zavretými oknami prirodzene nepočuť nič, pri otvorených to je len vzdialený ruch mesta ako vo všetkých podobných lokalitách. Čakali sme vŕzgajúce a pískajúce vlaky, nič také sa počas návštevy nekonalo.

Pri pohľade do mapy zelená lokalita má však nevýhodu vo svojej zastavanosti na všetky strany a komplikovanom teréne, čo sťažuje napríklad manipuláciu s kočíkom. Mínusom je aj nutnosť ísť všade autom, v pešej vzdialenosti je nedostatok obchodov i ďalšej vybavenosti. Z Jaskovho radu sa bez auta prakticky nikam nepohnete, hoci mapa ukazuje, že je to do centra na skok.

Jaskový rad: Hlavne nenápadne

RsR Jaskový rad (01)

Okolité vzťahy

Odbočku ľahko miniete a okoloidúci ani nebudú vedieť, že v tejto časti vznikla nejaká novostavba. Jaskový rad je nenápadný aj čo sa týka farebného vyhotovenia a prístupu, triezva bielosivá kombinácia zapadla do prostredia bez väčších problémov. Napriek tomu, že okolité domy prevyšuje.

Podobne vystupuje aj developerská spoločnosť Lucron, ktorá sa so susedmi dohodla aj na netradičných požiadavkách, napríklad, keď požadovali, aby zábradlia balkónov boli presklené. Takýto ústupok však bude viesť k tomu, že si budúci obyvatelia budú tento priestor zakrývať rákosím alebo plachtami a napokon to pokazí celkový dojem.

Strmý vjazd na pozemok a do garáží je na začiatku vyhrievaný, keď sa teda auto začne hore šmýkať, tesne pred výjazdom na hlavnú cestu sa zastaví. Sme zvedaví, ako to bude fungovať v praxi. Potešia plánované zelené plochy okolo domov, kde k niektorým bytom pribudnú aj predzáhradky.

Jaskový rad: Hlavne nenápadne

RsR Jaskový rad (04)

Málo bytov

Vzniklo 18 bytov, čo naznačuje komornosť. Pocit v samotných bytovkách je rovnaký, vstup po budúcej trávnatej ploche aj zo šikmého chodníka z boku a oplotený areál s malým detským ihriskom, budú viesť k tomu, že sa susedia budú poznať a zapadnú tak do koloritu málo hustej lokality.

Videli sme veľké jednoizbové aj veľa trojizbových bytov a nemáme k nim väčšie výhrady. V logických a praktických dispozíciách sa myslelo na šatníky a odkladacie priestory, taký je poruke aj priamo pri vchodových dverách. Každý byt má vlastný kotol, terasu, vo väčšine z nich si v kúpeľni aj otvoríte okno.

Ceny na úrovni vyše 2 100 eur/m2 s daňou nie sú najnižšie, no okrem výhľadov a komornosti si priplácate za terasy aj drahšie vybavenie bytov. Kuchyne prinášajú aj digestor s odvetrávaním von a nie recirkuláciou, len na samostatné vývody pre umývačku riadu sa zabudlo a bude ju treba natiahnuť z vývodov na umývadlo.

Jaskový rad: Hlavne nenápadne

RsR Jaskový rad (03)

Parkovanie?

Malý pozemok limituje parkovanie. Investor síce postavil k 18 bytom až 28 parkovacích miest a ďalšie štyri ponechal voľné, aj tak si ale myslíme, že to bude viesť k nedostatkom pri hľadaním miesta. Dôvod je jednoduchý – pokiaľ obyvateľ alebo jeho návšteva nezaparkuje v podzemnej garáži, potom najbližšie voľné miesta nájde sto a viac metrov od bytov.

Vnútorné státia stoja 16 500 eur, vonkajšie 7 800. Na predaj sú aj pivnice, ktoré podľa nášho názoru už mali byť v tejto kategórii v cene. Navyše sa nachádzajú priamo za garážovými státiami v podzemí, čo sťažuje ich využitie v prípade, že obyvateľovi nepatrí zároveň parkovanie aj pivnica.

O tom, ako hodnotenie Rande s realitou vplýva na developerov hovorí príklad práve z tohto projektu. Developer nám s hrdosťou ukazoval výťah vybavený tradičnými tlačidlami a nie moderným, ale nepraktickým, dotykovým panelom. Pre toto riešenie sa rozhodol po tom, čo sme dotykové tlačidlá kritizovali pri Rande s realitou v jeho druhom projekte - trnavskej Arborii. Mimochodom, podľa normy v takomto nízkom projekte výťah byť nemusel.

Jaskový rad: Hlavne nenápadne

RsR Jaskový rad (09)

Verdikt

Nenápadný Jaskový rad je dobre zvládnutý. I keď sa nie všetko podarilo na sto percent, myslelo sa na detaily ako napríklad odkladacie priestory v bytoch či ich umiestnenie tak, aby mali čo najlepšie výhľady na mesto. Zamrzí riešenie pivníc a niekoho môže odradiť lokalita alebo otázne parkovanie.

Rande s realitou - Jaskový rad
Plusy Mínusy
nenápadnosť umiestnenie pivníc
komornosť slabá vybavenosť okolia
terasy parkovanie pre návštevy
výhľady
výťah
Podobné projekty: Alfa, Beta, Gamma; Belaria

Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.