Predstavme si ideálny svet. Nakoľko sme na realitnom portáli, nemám na mysli svetový mier, no ideálny svet nehnuteľností. Taký, kde nové byty v Bratislave možno zaplatiť aj z oficiálneho príjmu, kde každý developer sleduje svoj segment a v ňom tvorí. Kde sú na výber dokončené i rozostavané byty a v štádiu plánov aj také, kde si ešte klient vyberie každý detail. Potom si to aplikujme na satelity v okolí hlavného mesta.
To znamená, čo najľahšiu dopravnú dostupnosť, pretože som nešiel bývať na dedinu, iba kúsok za metropolu. Pritom komornosť, čo je aj dôvod, prečo som z mesta odišiel. A napokon nižšiu cenu, nakoľko bývanie v akejkoľvek okrajovej mestskej časti nemá taký zvuk ako bývanie pod či nad hradom. Samozrejme pri zodpovedajúcej kvalite.
Pekné byty
Jantár Jarovce slovenskej podnikateľskej skupiny Ľudovíta Černáka a nórskeho realitného fondu sa o to všetko snaží. Okrem menších obchodných priestorov na prízemí (ktoré sa nedarí obsadiť) do trojice štvorpodlažných bytoviek s najvyšším ustúpeným podlažím umiestnil len 50 bytov rôznych, najmä stredných až vyšších výmer. To korešponduje aj s cieľovou skupinou i vyššími cenovkami. Dosahujú 1 900 až 2 100 eur/m2 vrátane DPH. Na okrajovú časť Bratislavy pomerne dosť.
Rande s realitou
Práve čítate - Jantár Jarovce: Ako by mali vyzerať novostavby (pohľad redakcie)
Prepnite na - Jantár: Príjemná adresa za cenu kompromisov (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Jantáru Jarovce
Samotné byty sú v poriadku. Väčšinu z nich dokončil developer v štandarde, a tak netreba nič dorábať. Otázne je, nakoľko bude potenciálnym klientom štandard vyhovovať, no väčšina záujemcov to rieši až pri väčších a drahších bytoch. Až vtedy preferuje skutočne individuálne riešenia. Byty v Jantári sú z toho hľadiska „neškodné“ a mali by vyhovieť širokej skupine. Pravda, niektoré dispozície podľa nás nie sú najrozumnejšie, o čom viac hovorí pohľad odborníka.
Predajnosť pravdepodobne odráža cenovku. Z 50 bytov bolo v čase našej návštevy začiatkom októbra predaných zhruba 30 bytov, a to je už približne pol roka po kolaudácii. Sú síce projekty aj s výrazne nižším odbytom, no Jantár by si s ohľadom na kvalitu vyhotovenia i príjemný urbanizmus zaslúžil viac. No to sme zase pri cenovkách.
Spoločné
Podobný príjemný dojem panuje aj v spoločných priestoroch. Chodby síce bude treba oživiť, no to už závisí najmä od správcu a prvých nasťahovaných obyvateľov. Tak, aby neskončilo len pri holých múroch ako pri väčšine novostavieb. Komorné bytovky prinášajú štandardne riešené chodby, kde sa schodisko „obtáča“ okolo centrálne umiestneného výťahu. Na poschodí je len pár bytov, čo pridáva na pocite súkromia. Mnoho z nich má navyše veľké okná umiestnené do nádvoria, čo ich presvetľuje.
V poriadku sú aj podzemné garáže a pivnice. Parkovanie pod zemou je v takomto malom a na priestor pomerne veľkorysom projekte výnimkou, za čo treba dať developerovi plus. Navyše má už státie zahrnuté v cene a ďalšie miesta vznikli na povrchu. Pravda, aj nutnosť kopať hlbšie do zeme sa prejavila na cenovke, no Jantár bude v budúcnosti aspoň na pohľad uprataný. Pokiaľ investor zo svojej politiky nutnosti kúpy jedného (pri väčších bytoch dvoch) parkovacích miest nepoľaví. Tlak kupujúcich na cenu a zlá situácia na trhu, kde sa počíta každý klient, ho môže k tomu priviesť.
Urbanizmus
S pohľadom na výborne zvládnutý urbanizmus by to bola škoda. Projekt na začiatku mestskej časti totiž architekti hneď na prvý pohľad zvládli, rešpektujúc aj miestne pravidlá a objemy. Dobre vyzerajú bytovky, „tehličková“ fasáda parteru, i upravený vnútroblok, lavičky, chodníky a parkovacie miesta. Aj výhľady sú fajn, najmä tie smerom na Bratislavu. A hoci v popredí vyrastá čoraz viac na lentilky sa podobajúca Petržalka, šíre polia ju robia vzdialenejšou. Dojem z výhľadov týmto smerom v časti bytov kazia len takzvané fernet balkóny, kde je k susedovi ozaj na skok.
Ako je však na Slovensku zvykom – za hranicou pozemku to už také ideálne nie je, z jednej strany sú totiž bytovky ohraničené schátranými budovami sýpky, ktoré patria španielskym majiteľom (raz chcú tiež stavať obytnú zónu), z druhej prázdnym pozemkom developera Jantáru. Výhľad z bytov smerom na východ môže v budúcnosti ešte ovplyvniť súčasť projektu – rodinné domy.
Investor tu predáva 49 parciel za ceny na úrovni 235 eur/m2 s daňou. Kým v minulosti chcel regulovať vzhľad jednotlivých domov a na výber dal tri architektonické varianty, napokon pod tlakom trhu do zóny vpustil aj individuálnu výstavbu. Nechceme robiť predčasné závery, no už teraz vidno, že každý z majiteľov sa rozhodol pre niečo iné a za zjednotenou architektúrou bytoviek sa črtá, jednoducho povedané, guláš. Taký, akých je nielen v okolí Bratislavy už priveľa.
Stále dobre
Z nášho pohľadu je to však jedno z mála negatív projektu na začiatku Jaroviec. Na zanedbané pozemky pozdĺž cesty priniesli developeri hodnotnú a neinvazívnu architektúru, aká je v hlavnom meste potrebná. Snahe o ucelený a vydarený urbanizmus prispôsobili aj skladbu bytov, spoločné priestory a celkovú prezentáciu projektu, ktorá pôsobila rovnako ako samotný Jantár – jednoducho a príjemne.
Preto som v úvode hovoril o ideálnom svete. Takom, kde by projekty typu Jantár Jarovce tvorili zlatý stred určený pre najširšiu skupinu a formujúci bývanie a vzhľad mesta. Z tohto priemeru by vybáčali horšie a lepšie produkty, ktoré by však boli vytláčané na okraj. A nie, že jeden podarený, no v skutočnosti pomerne obyčajný projekt, by vytŕčal nad ostatné.
Rande s realitou
Práve čítate - Jantár Jarovce: Ako by mali vyzerať novostavby (pohľad redakcie)
Prepnite na - Jantár: Príjemná adresa za cenu kompromisov (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Jantáru Jarovce
Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste