Výťahy sú bežnou súčasťou bytových domov, administratívnych budov, nákupných centier a zdravotníckych zariadení. Pomáhajú pri doprave ľudí, zvierat i rôzneho nákladu. Keď sa pokazia alebo zaseknú, zaregistrujú to všetci jeho užívatelia. Slovenskú verejnosť zarmútila v máji tragédia v Bratislave, kde medzi výťahom a výťahovou šachtou bola zaseknutá osoba. Vo výťahu bolo aj zranené batoľa, ktoré odovzdali do starostlivosti záchranárov.

TREND sa rozprával o bezpečnosti výťahov na Slovensku a bezpečnostných prvkoch v bytových domoch s Jozefom Ilčíkom, stavebným inžinierom so skúsenosťami na stavbách doma i v zahraničí a konateľom spoločnosti Kvalitné bývanie.

 

Jozef Ilčík
Zdroj: JI
Jozef Ilčík

Je nejaký zásadný rozdiel v konštrukcii výťahov a v ich bezpečnostných prvkoch v moderných novostavbách oproti starším bytovkám?

Staršie výťahy fungujú ako kombinácia strojárstva a elektriny. Výťahové šachty sú často klietkové, je vidieť pohyb protizávažia, prípadne kabíny nemajú vlastné dvere. Srdcom strojovne moderného výťahu je počítačový procesor. Výťahové šachty v novostavbách sú obmurované a kabína má vlastné dvere.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa