Krízový pokles cien bývania v Španielsku sa konečne zastavil. Ceny v treťom štvrťroku minulého roku podľa dnes zverejnených údajov európskeho štatistického úradu Eurostat vzrástli oproti jari o 0,8 percenta. Medziročne sú však stále o vyše šesť percent nižšie. Dvojciferné poklesy sú však minulosťou.
Podobne sa vymanilo z prepadu cien domov a bytov pred tromi mesiacmi aj Írsko. Teraz sa tam nárast cien zdvojnásobil na 4,3 percenta, čo je druhý najvyšší prírastok za tri mesiace v celej Európskej únii. V Írsku je nárast už druhý štvrťrok po sebe aj medziročný.
Trh sa spamätal aj v tretej z krajín, ktoré museli po vypuknutí krízy požiadať o pomoc z eurovalu. V Portugalsku zaznamenali druhý medzikvartálny nárast po sebe. Keďže bol opäť nižší ako percento, medziročne sú ceny stále nižšie. Údaje za Grécko nie sú k dispozícii.
Do mínusu sa opäť dostalo Slovinsko, ktoré rieši problémy zatiaľ bez medzinárodnej asistencie. Prepad oproti letu tu bol vôbec najvýraznejší z celej únie, o štyri percentá, medzi najvyššie patrilo aj mínus šesť percent oproti predchádzajúcemu roku.
Chorvátsko má najvyšší medziročný pokles cien bývania v Európskej únii. Zdroj: Flickr
Vstup do únie výrazne pribrzdil prepad cien v Chorvátsku, ktorý trvá už päť rokov. Za prvé tri mesiace, keď už bola krajina členom, klesli ceny o 0,9 percenta, kým v predchádzajúcich štvrťrokoch to bolo o 6,5 až takmer osem percent. V medziročnom porovnaní však dosiahla balkánska krajina ako jediná v EÚ dvojciferný pokles (16,9 percenta).
Naopak, jedinou krajinou s dvojciferným medziročným nárastom cien je Estónsko (11,1 percenta). Pobaltská krajina je celý rok lídrom v náraste cien bývania. Výraznejšie zdraženie oproti predvlaňajšku zaznamenali ešte v Luxembursku, Lotyšsku a Švédsku.
Ceny bývania na Slovensku sa podľa štatistík Eurostatu v letných mesiacoch v priemere nijako nezmenili a po miernom jarnom náraste tak boli o pol percenta vyššie ako pred rokom.
Podľa skôr zverejnených údajov Národnej banky Slovenska však ešte pokračoval pokles a priemerná cena štvorcového metra nehnuteľnosti na bývanie pristála na najnižšej úrovni za posledných šesť rokov – 1 220 eur.
V susedných krajinách Česku a Maďarsku sú ceny celý rok v miernom mínuse. Rakúsko ani Poľsko údaje Eurostatu neposkytujú.
Priemer za eurozónu ukázal na rast o 0,6 percenta v porovnaní s druhým štvrťrokom, a pokles o 1,3 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Za celú úniu je rast medzi štvrťrokmi 0,7-percentný a medziročný pokles polpercentný. Čísla sú najlepšie za posledný rok.