Obzerám sa po novom byte. Pozerám si aj ponuky realitných kancelárii. Môžete mi vysvetliť, prečo sa rovnaký byt inzerovaný viacerými realitnými kanceláriami ponúka za rozdielne ceny (rozdiely bývajú značné), niekedy aj bez fotiek a viaceré ho majú exkluzívne?
Takéto prípady sú, žiaľ, časté. Stáva sa to najmä vtedy, ak majiteľ inzeruje svoju nehnuteľnosť v súkromnej inzercii a na základe nej ho oslovia realitné kancelárie (RK). Často nastáva situácia, že majiteľ nehnuteľnosti dovolí, aby si ju daná RK zaradila do ponuky a fotografie si skopírovala z internetu (ak tam má fotografie z nehnuteľnosti), ale na obhliadku prišla len s konkrétnym klientom. RK má síce nehnuteľnosť vo svojej ponuke, ale nikto z maklérov ju nevidel a veľakrát nevedia o nej detaily.
Potom, v prípade záujmu a dodatočných otázok zo strany záujemcu, „obťažujú“ majiteľa otázkami, ktoré by vedeli zodpovedať, ak by naozaj navštívili danú nehnuteľnosť.
Z praxe sú známe prípady, že majiteľ ponúkol svoju nehnuteľnosť v súkromnej inzercii a v krátkej dobe ho kontaktovalo „neskutočne veľa“ RK. Môže nastať ale ešte aj situácia, ktorá poukazuje na neserióznosť, ba drzosť RK – ak si nehnuteľnosť zaradí do svojej ponuky bez vedomia majiteľa.
Pokiaľ ide o rozptyl predajnej ceny nehnuteľnosti, aj tu by som Vás upozornila na niektoré dôležité skutočnosti. Aby niektoré RK „prilákali“ klientov, v inzercii ponúkajú nehnuteľnosť za cenu, ktorú požaduje majiteľ. Až ďalej v texte sa dozvie záujemca, že k inzerovanej cene je potrebné pripočítať ešte províziu danej RK a potom sa, samozrejme, už predajná cena pohybuje v inej výške.
Ešte by som Vám odporučila, ak nehnuteľnosť ponúka viacero RK za rôzne ceny vrátane provízie, prečítať si, čo všetko daná RK hradí pri prevode nehnuteľnosti (čo má zahrnuté v provízii). Tu môžu byť veľké rozdiely. Ak má nízku províziu, rátajte s tým, že pravdepodobne budete musieť platiť ešte nejaké poplatky pri prevode (kúpe).
Ak má exkluzivitu na rovnakú nehnuteľnosť viacero RK, zjavne nastal niekde „problém“. Vo veľa prípadoch chce RK len zaujať v inzercii a majiteľ o tom ani netuší. Neuvedomuje si, že záujemca si dokáže skontrolovať na internete, či nehnuteľnosť ponúka aj iná RK. Považujem to za zavádzanie klientov.
Ak hľadáte nehnuteľnosť prostredníctvom RK, nebojte sa už pri prvom kontakte spýtať, či maklér naozaj navštívil danú nehnuteľnosť. Považujem to za dôležité aj z toho dôvodu, že už pri prvom rozhovore s ním si môžete vyjasniť nejaké Vaše otázky ohľadom nehnuteľnosti (ktoré neboli zverejnené v texte inzercie) a zistite, či máte naozaj záujem o obhliadku. Toto šetrí čas nielen Vám, ale aj majiteľom, pretože maklér príde na obhliadku už s vážnym záujemcom a nie s niekým, kto sa „otočí vo dverách“, lebo ....
Práve RK, ktoré nemajú v ponuke „stovky a stovky“ nehnuteľností, sú predpokladom toho, že poznajú nehnuteľnosti, ktoré inzerujú. Takéto RK pracujú väčšinou na „odporúčania“ a vyberajú si nehnuteľnosti, ktoré budú ponúkať. Preto má u nich každá nehnuteľnosť prideleného makléra. Sústredila by som sa na kvalitu a nie na kvantitu.
Autorka je obchodnou riaditeľkou realitnej spoločnosti Legacy.