„Chápem pohľad ľudí, ale žijeme v meste. Ani im nepopieral nikto právo, aby tam mohli bývať,“ hovorí Roman Ruhig, predseda predstavenstva firmy Residence zo skupiny ERS Holding pre Ružinovské Echo. Protestujúci sú najmä z novopostavených bytoviek okolo. „Od začiatku vedeli, že tu má stáť náš objekt, videli predsa aj vykopanú jamu.“
Susedia však argumentujú, že pred ôsmimi rokmi v čase vydávania povolení ešte Jégého alej nestála, a tak sa odvolať nemohli. Navyše sa situácia v území zmenila – od roku 2006, kedy stavba získala prvé stavebné povolenie, tu pribudli stovky bytov.
R. Ruhig hovorí o príprave realizačného projektu i zabezpečenej štvrtine predpokladaných nákladov na stavbu cez bankový úver. Plánovaný hotel to bude mať podľa neho ťažké, a tak v ňom vidí skôr apartmány na prechodné či dlhodobejšie bývanie.
„Uvažovali sme v roku 2014, že projekt predáme, keď začali problémy so starostom v žiadosti o predĺženie lehoty na dokončenie stavby. Starosta konal nezákonne a stavebný úrad nedodržiaval zákonné lehoty na vydanie rozhodnutia,“ dodáva zástupca ERS Holding.
„Už v roku 2013 vzniesli účastníci konania námietky voči predĺženiu termínu na dokončenie stavby, stavebník vtedy v lehote nepredložil potrebné dokumenty, tak stavebný úrad konanie zastavil. Stavebník sa odvolal a nadriadený Okresný úrad rozhodnutie nášho stavebného úradu zrušil a vrátil na nové rozhodnutie. Výsledkom bolo predĺženie termínu dokončenia stavby Residence Tower do septembra 2017,“ vysvetľuje starosta Ružinova Dušan Pekár.
Rokovať bude opäť Okresný úrad v Bratislave, mestská časť sa bude zaoberať aj petíciou obyvateľov. Starosta vyzýva aj k stretnutiu sa oboch strán na pôde samosprávy.
Komisia územného plánovania a výstavby odporučila podniknúť všetky kroky k zastaveniu projektu, keďže platné povolenia nezohľadňujú aktuálny stav. Za posledné roky došlo k úplnej zmene hmotovo-priestorového usporiadanie v lokalite. Residence Tower mala mať podľa posledného stavebného povolenia 32 podlaží a 107 metrov.