• Predal som byt a kúpil som pozemok, na ktorom by som chcel postaviť rodinný dom. Na jeho stavbu mi však chýba zhruba milión korún. Mohol by som dostať hypoúver s tým, že by som založil zatiaľ len stavebný pozemok, na ktorom bude stáť dom, aj keď naň ešte nemám stavebné povolenie? Aké sú úverové podmienky (je sadzba úrokov vyššia ako v prípade domu)? Ako prebieha zriadenie záložného práva na dom, ktorý sa ešte ani nezačal stavať?

Stavebné povolenie na výstavbu domu nie je pre poskytnutie úveru nutnosťou, no pokiaľ ide o účelový úver, banka si vyžiada iný doklad na preukázanie účelovosti – napríklad územné rozhodnutie. Niektoré banky akceptujú ako zábezpeku pre poskytnutie bezúčelového úveru zabezpečeného nehnuteľnosťou (tzv. americká hypotéka) aj samotný pozemok. Ak však nejde o stavebný pozemok, percento prefinancovania bude určite nižšie ako sto, v niektorých prípadoch nižšie ako sedemdesiat.

Hypoúver a ručenie pozemkom

Tiež je potrebné počítať s tým, že v prípade založenia pozemku je klient povinný banke oznámiť zmeny, ktoré sa na ňom majú uskutočniť, vrátane začatia výstavby.

Úroková sadzba sa bude odvíjať od typu produktu – teda či pôjde o účelový alebo bezúčelový úver. Ak ide o výstavbu rodinného domu, pôjde o účelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou, ktorý má spravidla priaznivejšie úrokové sadzby, než iné produkty. Pokiaľ spĺňate potrebné podmienky, môžete získať aj štátnu podporu a zníženie úrokov hypotekárneho úveru, určenú mladým ľuďom.

Záložné právo sa zriaďuje až v momente, keď je rozostavaná stavba zapísaná na liste vlastníctva. Náležitosti pre zápis takejto stavby určuje katastrálny zákon. V praxi sa obvykle zápis rozostavaného domu a zápis záložného práva k tejto stavbe uskutočňuje naraz – teda po podaní návrhu. Po rozhodnutí katastra je možné vybrať list vlastníctva, na ktorom bude zapísaný rozostavaný dom a záložné právo v prospech príslušnej banky.

Autorka pracuje v spoločnosti Hypocentrum, a.s. 

Foto – Hypocentrum