Štandardný účel hypotekárnych úverov je všeobecne známy – prefinancovať kúpu celého rodinného domu, bytu, stavby na bývanie alebo len ich častí, ako aj ich údržbu, pričom úver je zabezpečený záložným právom k tuzemskej nehnuteľnosti. Po tomto finančnom nástroji siahajú predovšetkým žiadatelia, ktorí nemajú dostatok peňažných prostriedkov na obstaranie nehnuteľnosti a potrebujú týmto úverom v čo najväčšej miere pokryť kúpnu transakciu. Lenže hypotéka funguje aj opačne.

Prostredníctvom hypotekárneho úveru je možné takisto požiadať banku, aby pristúpila aj spätnej refundácii kúpnej ceny nehnuteľnosti, ktorá už bola zaplatená. Táto možnosť sa využíva v prípadoch, ak sa realizovala kúpa nehnuteľnosti z akéhokoľvek dôvodu v hotovosti. Napríklad predávajúci nechcel podpísať záložné zmluvy, alebo obchod bolo potrebné zrealizovať do pár dní. 

Sú taktiež prípady, keď má klient v čase kúpy bytu alebo domu dostatok voľných finančných prostriedkov. Avšak neskôr sa ocitne v situácii, keď potrebuje peniaze na ďalší účel, ale tie už k dispozícii nemá, pretože ich vložil do nadobudnutia nehnuteľnosti. 

V obidvoch uvedených prípadoch môžu klienti požiadať banku, aby im prostriedky vynaložené na kúpu nehnuteľnosti vrátila. Keďže v súčasnosti sa nachádzajú úrokové sadzby na historických minimách, spätná refundácia je dobrou voľbou. Povieme si, za akých podmienok ju možno využiť. 

Podmienky

Spätná refundácia je v prvom rade časovo je ohraničená. Žiadosť o hypotéku je možné pri tomto účele podať štandardne do jedného roka od kúpy nehnuteľnosti.

Zdokladovanie účelu je jednoduché. Stačí predložiť kúpnu zmluvu, doklady o zaplatení kúpnej ceny, prípadne aktuálny list vlastníctva, ktorý preukazuje, že ste vlastníkom nehnuteľnosti, ktorej sa týka spätné prefinancovanie. 

Čo sa týka nehnuteľností, banky spätne financujú byty, rodinné domy, pozemky príp. aj apartmány či iné nehnuteľnosti, ak ich banka akceptuje. 

Nakoľko refundácia kúpnej ceny je pre banku akceptovateľným účelom hypotéky, všetky podmienky ako úroková sadzba, poplatky, doba splatnosti sú rovnaké ako pri účelovej hypotéke, respektíve ako pri úvere na kúpu nehnuteľnosti. 

Výška refundácie nie je obmedzená, rozhodnutie banky sa bude opierať predovšetkým o bonitu klienta. Tú musí preukázať štandardným spôsobom, t.j. preukázanie príjmu je povinnosťou pri žiadosti o hypotéku pri akomkoľvek účele, teda aj pri refundácii. 

Pokiaľ spĺňate podmienky získania štátneho príspevku pre mladých, tak aj pri refundácii kúpnej ceny si môžete uplatniť naň nárok.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Hypotéka prefinancuje kúpu nehnuteľnosti aj spätne
Hypotéka prefinancuje kúpu nehnuteľnosti aj spätne
Hypotéka prefinancuje kúpu nehnuteľnosti aj spätne

Hypotéka prefinancuje kúpu nehnuteľnosti aj spätne