• S partnerom chceme kúpiť nehnuteľnosť a neviem, ako postupovať pri rozdelení podielu na majetku. Nie sme manželia a chceme si zobrať hypotéku, avšak priateľ ju chce len na seba. Nechcem však, aby som na majetku nemala žiadny podiel a ani neviem, na aký podiel mám nárok. Môžete mi poradiť, ako postupovať?

Majetkové záležitosti by mali byť vyriešené ešte pred zvažovaním hypotéky. Často však práve možnosť získať úver z banky ovplyvní rozhodnutie klientov o tom, či ísť do kúpy nehnuteľnosti individuálne alebo spoločne. Pokiaľ, najmä mladí záujemcovia o úver, zistia, že na želanú výšku hypotéky ich príjem nepostačuje, do investície priberú svojho partnera či iných ľudí z okruhu svojich známych alebo rodiny.

Samozrejme, ak už niekto z akýchkoľvek dôvodov zvažuje spoločný záväzok v podobe pravidelnej mesačnej splátky za úver, zväčša chce byť aj spolumajiteľom nehnuteľnosti. Niektoré banky dokonca inú možnosť ani nepripúšťajú. Nie je to však pravidlom a stretávame sa aj s prípadmi, kedy spoludlžník na seba berie záväzok, no nestáva sa spoluvlastníkom.

Hypotéka pre partnerov

Je však nutné uvedomiť si, že spoludlžník má v úverovom vzťahu v podstate rovnaké povinnosti ako tzv. hlavný dlžník. Ak z akéhokoľvek dôvodu dlžník nespláca úver banke, banka očakáva platenie od spoludlžníka. Vtedy sa, samozrejme, neprihliada na to, či vlastní nejaký podiel na nehnuteľnosti, prípadne, aký veľký.

Skutočnosť, že mladý pár nie je v manželskom zväzku, nebráni tomu, aby spoločne nadobudol nehnuteľnosť a spoločne vstúpil do úverového vzťahu. Rozdiel však spočíva v tom, že na rozdiel od manželov, nezosobášený pár si môže zvoliť výšku majetkových podielov. Hypotéku si však voči banke „papierovo“ rozdeliť nemôžu. Môžu sa však navzájom dohodnúť, najmä ak ich podiely na nehnuteľnosti nie sú rovnaké, ako budú hypotéku splácať.

V tomto prípade sa nedá ani hovoriť o nejakom nároku na podiel – všetko je na dohode dvojice. Určitým meradlom by mohli byť napr. prostriedky, ktoré do kúpy investujete mimo hypotéky. Často sú to napríklad pôžičky od rodiny, známych alebo vlastné úspory.

Najideálnejším riešením je zrejme pol na pol. Ak však jeden z partnerov nebude splácať „svoju časť“ úveru, o nehnuteľnosť prídu obaja. Rozdiel medzi slobodným párom a manželstvom tiež spočíva v tom, kto zdedí uvoľnený podiel. Preto je dôležité takýto krok vopred dobre premyslieť a najmä čo najlepšie poznať človeka, s ktorým sa chystáte „vstúpiť do úverového zväzku“.

Autorka pracuje v spoločnosti Hypocentrum, a.s. 

Ilustračné foto - (mi)