Mám možnosť kúpiť pozemok, ktorý sa nachádza na mieste bývalej záhradkárskej osady. Na pozemku sa v súčasnosti nachádza malá murovaná záhradná chatka, na ktorú je vydané súpisné číslo. Môžem kúpiť na hypotéku tento pozemok, ak na ňom nie sú zriadené žiadne inžinierske siete a tie by som musel vybudovať na vlastné náklady? Ak by hypotéka neprichádzala do úvahy, aké mám možnosti financovania pozemku?

Hypotéku na kúpu rekreačnej chaty neponúka v súčasnosti na Slovensku každá banka. Pri posudzovaní žiadosti o hypotéku sa prihliada v prvom rade na lokalitu, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. 

Banky uprednostňujú lokality trvalo obývané, prípadne v blízkosti väčších miest alebo v známych turistických lokalitách. Pri nehnuteľnostiach na samote je nižšia pravdepodobnosť, že žiadateľ získa úver. 

Veľký dôraz dávajú banky aj na inžinierske siete. Spravidla trvajú na tom, aby bola na pozemku alebo na jeho hranici aspoň časť inžinierskych sietí. Pokiaľ si plánujete vybudovať siete na vlastné náklady, treba si dobre zvážiť, či kúpa pozemku sa touto investíciou výrazne nepredraží. 

Prístup k pozemku je ďalšou podmienkou banky. Podľa listu vlastníctva a katastrálnej mapy je potrebné skontrolovať, vo vlastníctve koho sa nachádza príjazdová cesta. 

Pokiaľ je čo i len časť prístupu nevysporiadaná, alebo vo vlastníctve inej osoby, treba to vyriešiť ešte pred podaním žiadosti o úver, nakoľko banka vyžaduje prístup bez akýchkoľvek obmedzení. 

Ďalšími veľmi dôležitými otázkami, ktoré netreba podceňovať je, či je pozemok vysporiadaný a akým spôsobom je definovaná chatka na liste vlastníctva. Na základe týchto parametrov ako aj bonity klienta banka určí aké maximálne prefinancovanie vie klientovi poskytnúť. 

Odporúčam, aby ste sa pri výbere najvhodnejšej hypotéky na kúpu chaty obrátili na hypotekárneho makléra, ktorý spolupracuje so všetkými bankami na trhu a bude vám vedieť najlepšie a nezávisle poradiť a vybaviť celú hypotéku bez poplatkov navyše.

Autor pracuje v spoločnosti BROKER SERVICE GROUP, s.r.o.

Hypotéka na kúpu pozemku bez inžinierskych sietí?