Dopočul som sa o bezúčelovej hypotéke, kde nie je potrebné dokladovať účel použitia peňazí, ale údajne ani výšku príjmu. Ten sa vraj dokladuje iba čestným prehlásením. Ide o štandardný spotrebný úver založený nehnuteľnosťou? Ktoré banky ho na Slovensku ponúkajú a za akých podmienok?  

Bezúčelová hypotéka v praxi znamená, že budete čerpať spotrebný úver so založenou nehnuteľnosťou, pri ktorom nemusíte dokladovať účel použitia finančných prostriedkov. Banka vám poukáže finančné prostriedky priamo na váš účet a môžete ich použiť na akýkoľvek účel. Bezúčelová hypotéka znamená aj vyššiu úrokovú sadzbu.

Úver, pri ktorom nemusíte dokladovať svoj príjem sa volá úver bez dokladovania príjmu. Na obhájenie výšky príjmu vám môže skutočne postačovať len čestné prehlásenie o jeho výške.  

Pri tomto type úveru je možné maximálne 50-percentné prefinancovanie z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Je tu takisto stanovená aj horná hranica výšky poskytnutého úveru, ako príklad uvediem 170 000  eur. 

Úver bez dokladovania príjmu momentálne poskytujú na hypotekárnom trhu len tri banky. Tento úver môžete kombinovať aj s bezúčelovým úverom. 

V rámci týchto troch bánk existujú malé rozdiely, ktoré vám ozrejmí skúsený hypotekárny špecialista. Dĺžka splatnosti takýchto úverov je 20 rokov,  ale aj 30 rokov, a to v závislosti od výberu konkrétnej banky.

Rovnako existujú aj rozdiely so spomínaným čestným prehlásením o výške vášho príjmu. Aj pri tomto type úveru sú úrokové sadzby vyššie ako pri úvere s riadnym preukazovaním príjmu.

Autor pracuje v spoločnosti BROKER SERVICE GROUP, s.r.o.

Hypotéka bez dokladovania príjmov?