Poľská developerská skupina s izraelskými koreňmi Globe Trade Centre Slovakia (GTC) plánuje postaviť v bratislavskom Novom meste polyfunkčný komplex s názvom Park. Mal by vzniknúť neďaleko Račianskeho mýta na rohu Mikovíniho a Smrečianskej ulice v doterajšom areále školy. Postavia ho na mieste bývalého športového ihriska medzi rodinnými domami a parkom. Spoločnosť plánuje odštartovať výstavbu po vydaní potrebných povolení približne v apríli 2008.

Areál by mal tvoriť päťpodlažný hotel, 18-poschodová obytná veža a bytový dom v tvare písmena U. V komplexe by malo vzniknúť 84 bytov a ďalších 99 zameraných na apartmánové bývanie v hotelovej časti s celkovou rozlohou 14 300 m2. Developer sa zameria najmä na v hlavnom meste najžiadanejšie dvoj- až trojizbové byty. Ich rozloha by mala byť okolo 60 m2 pri dvoch izbách a 80 až 95 m2 pri troch.

Hotel a vežiak pri Račianskom mýte

GTC podľa slov obchodného a marketingového riaditeľa Jozefa Šimeka plánuje začať s predajom na jeseň tohto roku, ceny by sa mali pohybovať vo výške okolo 70 tisíc korún s DPH za štvorcový meter. „Budú postavené a zariadené vo vyššom štandarde, čo sa prejaví v kvalite použitých materiálov a dispozícii,“ dopĺňa J. Šimek.

V hoteli zameranom na apartmánové bývanie plánuje GTC prevádzkovať 24-hodinovú službu, ako aj vlastnú recepciu. Prízemie jednotlivých objektov by malo slúžiť obyvateľom komplexu ako obchody, reštaurácie a reprezentačné priestory s celkovou výmerou vyše 900 štvorcov. Parkovanie zabezpečia dvojpodlažné podzemné garáže. Výstavbu polyfunkčného komplexu plánujú ukončiť v decembri 2009.

Pred niekoľkými dňami sa na internetovej stránke Bratislavy objavila informácia o projekte s vyobrazením lokality. Podľa nej to vyzeralo, že komplex od GTC zaberie časť parku na Račianskom mýte. „Vyobrazenie bolo chybné a priveľké, správcu stránky bratislavského magistrátu sme už požiadali o nápravu,“ vysvetľuje J. Šimek. Jednou z podmienok Bratislavy pri povoľovaní výstavby je podľa neho aj revitalizácia parku. Nevôľu okolitých obyvateľov vzbudila aj plánovaná výšková budova. Areál totiž susedí s rodinnými domami, výšková zástavba sa nachádza až bližšie k rušnej križovatke.

Varšavská spoločnosť GTC sa zaoberá rezidenčným developmentom, výstavbou kancelárskych a obchodných objektov v strednej a východnej Európe. V hlavnom meste realizuje výstavbu rezidenčného komplexu s názvom 98442 target=blank>Vinohradis pod Kamzíkom, ktorý prinesie 177 bytov.

Vizualizácia - GTC 

Autorka je spolupracovníčka eTRENDU.