Projekty rekreačných bytov v slovenských horách na rozdiel od minulosti nepribúdajú, ale ubúdajú. Nové komplexy sa nezačínajú stavať, niektoré po slabých predajoch zmizli v druhom a treťom kvartáli z ponuky.
Najviac je ich tradične vo Vysokých Tatrách, kde sú aj najdrahšie. V projektoch na celom Slovensku je voľná polovica apartmánov z celkového počtu 4 742 rekreačných bytov. Analýzu spracovala realitná kancelária Lexxus.
Podľa jej zástupcov priniesli nové projekty do rekreačných lokalít vyššiu úroveň služieb a ubytovania. Ďalšie napĺňanie kapacít však bude závisieť od investícií do cestovného ruchu v okolí apartmánových komplexov. Dnešná ponuka je široká, v 66 projektoch je voľných 2 350 apartmánov.
To sa aktuálna konkurencia už znižovala, štyri projekty zastavili predaj, ďalšie tri už vypredali, v dvoch sa predaj zmenil na prenájom. Oproti minulosti výrazne klesli nové projekty, do ponuky za oba štvrťroky pribudli len dva. Na Donovaloch a Martinských Holiach.
Vo Vysokých Tatrách je v ponuke 25 projektov, čo predstavuje 2 200 apartmánov. Podľa Lexxusu však hory vykazujú aj najlepšiu predajnosť – približne dve tretiny. Nasledujú Nízke Tatry, neskôr Kubínska Hoľa, Martinské hole, Slovenský Raj a ďalšie.
„Model, v ktorom je apartmán investičným produktom, sa po prvej sezóne ukazuje ako úspešný,“ hodnotí realitná kancelária. Podľa nej sa v lete na Slovensku predalo 231 rekreačných bytov, najviac vo veľhorách. Predaj majú podporovať aj samotní investori, najmä rozširovaním zjazdoviek, či budovaním komfortnejších lanoviek.
Väčšina developerov je ochotná hovoriť aj o cene, najmä pri predstave rýchlejšieho predaja. „Cenníkové ceny upravilo len niekoľko projektov, zato však výrazne,“ hovorí analýza. Konkrétne zľavy ani projekty nemenuje. Cena šla po nízkom záujme nadol napríklad v 80-apartmánovom projekte na Donovaloch, a to o tretinu.
Priemerný štvorcový meter víkendového bytu sa dnes na Slovensku ponúka za 2 170 eur vrátane DPH. Rozpätie pritom siaha od 730 až po vyše 5-tisíc eur/m2. Reálne uskutočnené predaje mali dokonca priemer o približne sto eur presiahnuť.
Do budúcna zaváži okrem samotnej lokality, či nastavenia projektu aj okolie. „Budovanie apartmánov má význam len za predpokladu investícií do infraštruktúry v okolí, nevynímajúc služby a obchod,“ píše Lexxus. Dôležité teda bude priniesť okrem rekreačného projektu aj niečo navyše.
O apartmánoch sa tento rok hovorí najmä v súvislosti s oslabením dopytu a nejasným zameraním komplexov. Developeri by už pri ich kreslení mali mať jasno v tom, či sú cieľovou skupinou rodiny s deťmi alebo pôjde o investičný projekt. A tomu prispôsobiť aj služby.
Ilustračné foto – Esin Group