Oblasti, ktoré obklopujú štíty slovenských hôr, navštevuje ročne množstvo ľudí. Zjazdovky, príroda, jazerá a tiché prostredie je práve to, kvôli čomu sa sem z rušných miest budú vracať každú zimnú či letnú sezónu. Sever a východ Slovenska so svojím špecifickým charakterom je to pravé pre rozvoj apartmánového bývania, ktoré v posledných rokoch nadobúda čoraz silnejšie postavenie.

Neprestajné pribúdanie apartmánových domov či víl badať najmä v atraktívnych lyžiarskych strediskách či turistických a rekreačných oblastiach. Už netreba chodiť do rakúskych či nemeckých Álp, horské apartmány pripomínajúce malebné domčeky nájdeme aj na Slovensku.

Rekreačné vilové domy ponúkajú pre klientov luxusné, štandardné i mezonetové apartmány na príležitostné, ale aj trvalé bývanie. Výhodou je najmä ich umiestnenie často len niekoľko metrov od lyžiarskeho vleku, v blízkosti lesa alebo na brehu jazera. Práve to záujemcov o apartmány najviac láka. Navyše v ich areáli možno využívať športovo-relaxačné centrá, reštaurácie či bary a rôzne doplnkové služby ako upratovanie, požičovne a donáškovú službu.

Vhodné investovanie

Boom apartmánových domov sa začal najmä minulý rok, keď sa niekoľko investorských a developerských spoločností zo Slovenska i zahraničia rozhodlo investovať do ich výstavby. O tom, že trafili do čierneho, niet pochýb. Ulahodili najmä klientom, ktorých už tak nepriťahujú hotely, radšej si kúpia vlastný apartmán. Práve získanie takéhoto bytu do osobného vlastníctva považujú za dobrý spôsob investovania svojich finančných prostriedkov.

Horské apartmány sa predávajú ako teplé žemle

Triangel Donovaly

Záujem o rekreačné byty prejavili okrem Slovákov zväčša obyvatelia susedných krajín, ktorí v takomto type nehnuteľnosti vidia okrem možnosti vlastnej dovolenky aj určitý výnos z prenájmu. Hlavne počas zimnej sezóny a v lete, keď je dopyt po ubytovaní najsilnejší, im takýto príjem pomôže pokryť náklady na prevádzku bytu.

Ceny za prenajatie apartmánu sú rôzne. Závisia totiž od polohy bytu, veľkosti, vzdialenosti od lyžiarskeho strediska a podobne. Napríklad v apartmánových domoch Tatran či Magura na Donovaloch zaplatia dve osoby za noc počas zimnej sezóny tritisíc korún. Podstatne menej to bude stáť návštevníkov vo Vile Michaela, sedem kilometrov od Skiparku Ružomberok. Noc tam stojí od tristo do štyristo korún na osobu.

Idú na dračku

Predaj dovolenkových bytov je už niekoľko desaťročí bežný v mnohých európskych krajinách, napríklad vo francúzskych a rakúskych lyžiarskych strediskách a v prímorských letoviskách v Taliansku, Turecku či Chorvátsku. Tieto krajiny sú vzor a obraz budúcnosti rozvoja cestovného ruchu aj pre Slovensko. Táto forma investovania sa zatiaľ najviac rozšírila v lyžiarskych strediskách Skipark Ružomberok a Donovaly. Apartmány tu predáva aj bratislavská realitná kancelária Lexxus, a.s. „Je o ne veľký záujem. Nielen medzi Slovákmi, naše veľhory čoraz viac vyhľadávajú zahraniční klienti. Záujemcovia pochádzajú najmä z Veľkej Británie, Maďarska a Poľska. Najviac ich priťahuje kategória dvojizbových apartmánov s výmerou okolo päťdesiat štvorcových metrov,“ hovorí Michal Pauer zo spoločnosti Lexxus.

Ružomberok, Donovaly

Horské apartmány sa predávajú ako teplé žemle

Fatrapark Ružomberok

Veľké investície do ružomberského lyžiarskeho strediska podnietili aj fantáziu developerov horských apartmánov. Fatrapark je názov projektu, ktorý realizuje spoločnosť Nelly Slovakia, s.r.o. Od vlaňajšieho marca ponúka na predaj 140 apartmánov neďaleko kabínkovej lanovky na Malinô Brdo. Záujem o rekreačné bývanie je značný. Takmer polovica bytov je vypredaná a z druhej je polovica rezervovaná. „Noví majitelia nie sú len Slováci a Česi, ale aj Rusi, Angličania a Íri,“ hovorí obchodný manažér firmy Roland Bončo. Nelly Slovakia predáva horské apartmány od 1,6 do 3,6 mil. korún vrátane DPH.

O pár mesiacov neskôr začala stavať luxusné apartmány alpského štýlu tiež v Ružomberku, ale na brehu jazera v Hrabove spoločnosť CPI Slovakia, a.s., dcérska spoločnosť českej Czech Property Investment Group. Tá by mala na jeseň tohto roka predstaviť 132 apartmánov s cenou od 2,4 do 10 mil. korún s DPH. Aj CPI Slovakia eviduje v súčasnosti niekoľko desiatok rezervácií. „Predpokladám, že do konca roka 2007 budú vypredané. Záujem je najmä zo Slovenska a z Česka, ale aj z Poľska a Maďarska,“ pochvaľuje si riaditeľ CPI Slovakia Ivan Nosko.

Rekreačné sídlo Triangel Donovaly na juhovýchodnom svahu Záhradište v Nízkych Tatrách stavia developerská spoločnosť Tredon, člen skupiny Cresco. Tri samostatné vilové domy budú disponovať 64 apartmánmi, ktoré si môžu záujemcovia kúpiť od dvoch miliónov korún. Areál by mal Tredon dokončiť v lete 2008.

Triangel je takmer vypredaný. Voľných je už len necelých dvadsať percent kapacity. „Klienti apartmány často vnímajú ako vynikajúcu investíciu využiteľnú nielen na vlastnú dovolenku, ale aj na ďalšie prenajímanie. O to viac, že spoločnosť Hypocentrum ponúka výhodné hypotekárne prefinancovanie takejto investície,“ hovorí M. Pauer.

Trvalé hity

Ďalšou atraktívnou pôdou sú Vysoké Tatry. Záujemcovia sú tu ochotní zaplatiť za vrchárske byty zhruba rovnakú cenu ako na bulvároch Bratislavy. Developerský projekt 4Rest Tatry spoločnosti Gepark, s.r.o., napríklad ponúka viac ako dvesto apartmánov v deviatich štvorposchodových domoch v blízkosti podtatranskej obce Gerlachov. Cena sa začína zhruba pri troch miliónoch korún vrátane DPH.

Priamo vo Vysokých Tatrách na Štrbskom Plese vyrastá nový hotel so šesťdesiatimi luxusnými apartmánmi s názvom Crocus. Developer FD Invest, s.r.o., sa pripravuje skolaudovať ich v októbri tohto roka. Aj za cenu stotisíc korún s DPH za štvorcový meter je podľa realitnej kancelárie Spirit z Liptovského Mikuláša predaných zhruba deväťdesiat percent apartmánov. „Z toho 85 percent tvoria Slováci, zvyšok predstavujú Íri, Briti a Česi,“ hovorí marketingová manažérka Daniela Kordovánová.

Horské apartmány sa predávajú ako teplé žemle

Tri vody

Spirit predáva aj projekt Tri vody – výstavbu viac ako sto drevených rodinných domov v atraktívnej horskej oblasti liptovskej obce Pribylina v podhorí Vysokých Tatier. Tú realizuje bratislavská spoločnosť Access Slovakia. Záujemca si môže kúpiť pozemok a vybrať z dvoch typov domov – celodrevený za približne šesť miliónov korún a murovaný dom Kriváň za zhruba štyri milióny korún s DPH. Štvorcový meter pozemku stojí dvetisíc korún. V rámci projektu má v obci vyrásť aj hotelový komplex a aqua-park na termálnom prameni s teplotou 43°C. Z vyše sto pozemkov je podľa internetovej stránky trivody.sk voľná ešte štvrtina.

Nové lokality

Iný je zámer developera LBG byty, s.r.o., zo skupiny Luka&Bramer. Sústreďuje sa na výstavbu hneď v niekoľkých oblastiach, ktoré zatiaľ nepatria medzi najdrahšie, majú však veľký potenciál – v Oščadnici, Zázrivej, Terchovej a Oravskej Lesnej. Riaditeľka LBG byty pre hypoúvery a reality Miriam Fuseková vysvetľuje, prečo práve tieto lokality: „Zdajú sa nám turisticky zaujímavé, sú v blízkosti lyžiarskych stredísk a v lete sú tu tiež široké možnosti športového a rekreačného využitia.“

Horské apartmány sa predávajú ako teplé žemle

Oščadnica-Rovne

Projekt v Oščadnici je v štádiu územného konania. Spoločnosť tu plánuje postaviť štrnásť apartmánov s garážami a terasami v radovej zástavbe. „V Zázrivej by ich malo vzniknúť 62. Projekt je v štádiu prípravy,“ hovorí riaditeľka. Podľa nej sa potvrdilo, že rekreačné apartmány sú zaujímavá investícia aj pre zahraničných klientov. Ďalšie desiatky apartmánov v lyžiarskom stredisku Veľká Rača pribudnú vďaka spoločnosti Prinx Invest, s.r.o., ktorá tu od jari 2007 do júna budúceho roka plánuje postaviť 58 apartmánov.

Niektoré spoločnosti apartmány nestavajú – naopak, prestavujú na ne málo využívané hotely a penzióny. Je to tak v prípade developerskej spoločnosti Geosan Development SK, dcéry českej skupiny Geosan, ktorá sa pustila do nadstavby objektu v obci Biele Vody pri Slovenskom raji. Projekt, ktorý by mali ukončiť v novembri, bude tvoriť 24 plne zariadených apartmánov s cenou od 2,5 do piatich miliónov korún.