Holanďania každoročne čakajú na znalecký posudok svojho majetku. Tvorí totižto základ pri výpočte daní či už z nehnuteľností, alebo aj z príjmu. Posúdenie hodnoty nehnuteľnosti má pod palcom každá samospráva. Znalecký posudok býva často chybný a niektoré inovácie v systéme môžu skončiť veľmi zle.

Súkromné fotky obývačky

V holandskom regióne Twente nedávno spustili pilotný projekt na lepší odhad hodnoty nehnuteľnosti. V okresoch Hogeland a Enschede-Zuid si majitelia domov našli v schránkach listy. Mnohí však ostali nepríjemne zaskočení.

Úrad ich žiadal o fotografie interiéru domu – obývačky, kuchyne či spálne. Fotografie mali občania poslať emailom na miestny daňový úrad. U tisícov občanov vyvolala žiadosť obavy o stratu súkromia.

WA 10 Haag - Na snímke Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu v piatok 22. júla 2022. ICJ rozhodne o predbežných námietkach vznesených Mjanmarskom v prípade uplatňovania Dohovoru o predchádzaní a trestaní zločinu genocídy. FOTO TASR/AP 


Exterior view of the International Court of Justice in The Hague, Netherlands, Friday, July 22, 2022, where judges rule on whether a case brought by Gambia alleging that Myanmar is committing genocide against the Rohingya can go ahead. Myanmar argues that the co
Neprehliadnite

Minul sa priestor aj personál. Opatrenia voči pracovnej kríze nemá kto zaviesť do praxe

Hovorca úradu na ochranu údajov Caspar Itz pre denník De Telegraaf povedal, že takúto žiadosť by mali povoliť iba vo výnimočných prípadoch. „Len ak je to nevyhnutne potrebné, pretože pohľad do vášho domova môže o vás poskytnúť hlboko intímne informácie,“ dodal.

Odhady zvyčajne vychádzajú z verejných údajov, ako je trh s bývaním, obrázky exteriérov či dátum výstavby. Cieľom nového projektu bolo zistiť viac informácií o stave vnútorných priestorov. Malo sa tak predísť veľkým počtom sťažností vlastníkov domov nespokojných s hodnotením. Zrekonštruovaný dom s novou fasádou spolu s interiérom v zlom stave by mohol nechtiac získať nadhodnotenú cenu a neskôr prehnanú daň.

Po negatívnych reakciách projekt náhle ukončili. Rýchly koniec situáciu ešte viac vyostril. Niektorí na žiadosť už reagovali a fotografie stihli poslať. Iní poskytli požadované údaje telefonicky bez zaslania obrázkov.

Znalca nahrádza algoritmus

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa