Kto očakáva prudký prepad cien, zrejme sa preráta. A to z viacerých dôvodov.  Rezidenčný trh hlavného mesta dlhodobo trpí nedostatkom nových bytov a pomalou výstavbou, čo spôsobovalo, že tie najzaujímavejšie nehnuteľnosti mizli z trhu pomerne rýchlo. Najväčší záujem je dlhodobo o dvojizbové a trojizbové byty. Pri rozľahlejších jednotkách developeri zvyčajne musia hľadať kupca dlhšie. V niektorých projektoch sa byty či mezonety na najvyšších podlažiach predávajú mesiace.

Koronakríza a jej dôsledky zrejme kúpyschopnosť načas oslabia. Ale vzhľadom na nedostatočný bytový fond mesta sa pomerne rýchlo vráti dopyt, na ktorý sme zvyknutí. Na zmeny sú najcitlivejšie drahšie typy nehnuteľností, ktoré sa aj v dobrých časoch predávajú o niečo pomalšie než tie lacnejšie.

„Prémiové nehnuteľnosti majú menší okruh potenciálnych záujemcov aj pomer nájmu k cene nehnuteľnosti je relatívne nižší,“ opisuje problematiku analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak. Pri najdrahších nehnuteľnostiach len málokto vníma byt ako investíciu, väčšinou si ich kupujú nároční klienti pre svoje potreby. Napriek tomu mnohí kupujúci počítajú s tým, že aj ceny prémiových nehnuteľností v budúcnosti vzrastú.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa