Súčasťou prvej fázy je prestavba a nadstavba štvorpodlažného skladu obilia na šesťpodlažný bytový dom. Na prízemí vzniknú administratívne a obchodné priestory. Na zvyšných poschodiach bude 17 bytov. Dokončené budú v štandarde, pričom developer avizuje možnosť individuálnych úprav, na 2. a 3. podlaží aj vytvorenie loftov.

V predaji je šesť dvojizbových, sedem trojizbových a štyri štvorizbové byty. Výmery dosahujú od 56 do 138 štvorcových metrov, k bytom ešte prislúchajú balkóny alebo terasy. Ceny sa pohybujú od 2 600 do 3 000 eur za štvorcový meter. Voľné byty tak stoja od 173-tisíc do vyše 350-tisíc eur. V cene každého bytu je jedno vonkajšie parkovacie miesto, celkovo ich má na pozemku vzniknúť 57.

Historický mlyn pri Centrale sa zmení na bývanie

Bytový dom Ludwig Zdroj: Ludwig

Industriálnu minulosť má okrem tvaru objektu pripomínať použitie pásikov režného muriva pod okennými otvormi. Použité materiály v exteriéri aj štandarde bytov sa inak nelíšia od iných novostavieb. Prestavba má právoplatné stavebné povolenie, so začiatkom prác sa počíta v septembri. Hotová by mala byť do konca budúceho roka.

Projekt pripravila podľa návrhu architekta Dušana Ferianca investorská spoločnosť Ludwig, ktorá na ňom pracuje od roku 2012. Predstavila už aj podobu premeny susedného pamiatkovo chráneného Obilného sila.

Oba objekty sú súčasťami takzvaného Ludwigovho mlynu. Podľa popisu v zozname Mestského ústavu ochrany pamiatok ho na dnešnej Krížnej ulici v roku 1880 založil obchodník s ošípanými Gottfried Ludwig. Podnikateľ kúpil pôvodný starší mlyn a prebudoval ho na prvý parný mlyn v meste. Od roku 1884 to bol aj prvý objekt s elektrickým osvetlením.

Historický mlyn pri Centrale sa zmení na bývanie

Ludwigov mlyn - súčasný stav skladu obilia a obilného sila Zdroj: TREND Reality

Obilné silo s výškou desaťpodlažnej budovy postavila v rokoch 1934 – 35 prešporská firma Pittel+Brausewetter. Pred dvomi rokmi vyhlásil Pamiatkový úrad SR dlhšie nevyužívanú stavbu za národnú kultúrnu pamiatku.

Susedný pozemok s parkoviskom kúpila minulý rok developerská spoločnosť Imagine Development a pripravuje tu projekt Ludwigov mlyn, na ktorý pred časom usporiadala architektonickú súťaž. Plánuje ho realizovať do roku 2020.