Rande s realitou - menu:

Investor v maximálnej miere rešpektoval jestvujúce stromy a zeleň na pozemku ako aj v jeho okolí. Hájpark obkolesuje prerastená vzrastlá zeleň, ktorá tvorí prirodzenú bariéru od hlavnej cestnej komunikácie a širokého okolia a navodzuje pocit príjemného bývania uprostred prírody, čo umocňuje aj vybudované jazierko a všadeprítomná zeleň a kvety.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

02_Hajpark_parcik Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Hajpark pozostáva z 5- a 6-podlažného objektu. Výška objektov pôsobí príjemne a objekty sú citlivo vsadené do prostredia. Vzdialenosti medzi objektmi sú primerané k tomu, aby bola zachovaná intimita bývajúcich, zodpovedajúca bývaniu v bytoch.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

03_Hajpark_vzdialenosti Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Medzi objektmi vznikol príjemný volnočasový priestor s umelým jazierkom, zeleňou a detským ihriskom s atrakciami a hracími prvkami.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

03a_Hajpark_ihrisko Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

V prízemnej časti objektu sa nachádzajú komerčné priestory – kancelárske sídlo stavebníka a priestory pre škôlku. Priestory škôlky nemá developer v úmysle predať, ale prenajať za symbolické nájomné, aby bola zachovaná funkcionalita priestoru.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

04_Hajpark_škôlka Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Parkovanie je v prvej fáze riešené popri príjazdovej ceste ako voľné verejné parkovanie. Podzemné parkovanie sa pod vybudovanými objektmi nenachádza.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

05_Hajpark_parkovanie Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Spoločné priestory

Vstupy do objektov pôsobia príjemne až veľkoryso. Vstupné dvere majú elektronické čipové zámky, čo považujeme za štandard pre tento typ bývania. Poštové schránky sú umiestnené vo vstupnej hale, preto poštový doručovateľ bude musieť vstúpiť do objektu na vlastný kľúč.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

06_Hajpark_schránky Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

V každom objekte sa nachádza jeden výťah pre 9 osôb. Výťahy sú tiché a spĺňajú súčasné požiadavky. Za zádverím má každý vchod zriadenú odkladaciu miestnosť na bicykle aj s namontovanými držiakmi. Predpokladá sa, že vzhľadom na blízkosť hrádze, budú obyvatelia intenzívne jazdiť na bicykloch a nemusia si robiť starosti, kde ich umiestnia.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

07_Hajpar_bicykle Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Dôvodom a zároveň prekvapením bolo, že k bytom nie sú v tejto fáze výstavby k dispozícii pivnice. Tie sú budú môcť vlastníci bytov zakúpiť až po dostavaní druhej fázy projektu, ktorý sa stavia v tesnej blízkosti.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

07_Hajpark schodisko Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Schodisko je presvetlené denným svetlom na medziposchodiach, kde sa nachádzajú okná s prirodzeným vetraním. Schodisko s kovovým zábradlím je na povrchu ukončené netradične dreveným madlom, pretože drevo ako povrchový materiál z novostavieb takmer vymizlo. Spoločné chodby k bytom s denným presvetlením sú zrealizované v dobrom štandarde.

Bytový komplex má vybudovanú vlastnú plynovú kotolňu.

Byty

Všetky byty sú navrhnuté tak, aby v interiéri poskytovali dostatočnú flexibilitu. Kuchyňa je vždy umiestnená na fasáde a má vlastné okno alebo balkónové dvere. Teda je zaručené aj priame vetranie a denné osvetlenie. Kuchyňa môže byť otvorená do obývačky, čiastočne oddelená, alebo úplne uzavretá.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

09_Hajpark_dispozicia Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Byty sú navrhnuté účelne a dispozície zodpovedajú súčasným trendom bývania. Výmery majú štandardné a podľa nášho názoru pár metrov navyše by nezaškodilo. Sú však orientované minimálne vždy na dve svetové strany, teda sú priechodné, čo hodnotíme ako veľké pozitívum projektu. Dispozície bytov, ako aj použitých materiálov sa prispôsobovali už počas výstavby požiadavkám budúcich majiteľov.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

10_Hajpark_balkon Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Povrchové úpravy v bytoch sú zrealizované v dobrej kvalite, omietky sú zvislé a rovné, obklady a dlažby pekne uložené, parkety tiež sú na rovnom podklade a neplávajú. Materiály sú lepšieho štandardu.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

11_Hajpark_kuchyňa Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Oddeľovacie steny medzi bytmi sú zvukovoizolované. Všetky siete sú inštalované po povrchu za kuchynskou linkou. Elektrické zásuvky nie sú zasekávané.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

12_Hajpark_zásuvky Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Opäť sme sa stretli s radiátormi nie veľmi vzhľadnými a pôsobiacimi veľmi lacným dojmom. Palec hore dávame za ich inštaláciu a napojenie zo steny a nie z podlahy, čo nie je bežný postup v iných novostavbách. Vlastníci, ktorí sa s radiátormi nestotožnili, mohli si dať nainštalovať podlahové kúrenie.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

13_Hajpark_radiatory Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Okná sú síce plastové, ale vypracované vo veľmi dobrej kvalite. V bytoch sa nachádzajú aj okná so zníženým parapetom na úrovni približne 60 cm, čo oceňujeme ako dobrú formu presvetlenia.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

14_Hajpark_parapet Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Na slnečných stranách je urobená predpríprava na zabudované žalúzie do fasády. Považujeme to za veľmi dobrú predvídavosť investora v snahe zachovať jednotnosť fasády, ak sa v budúcnosti niektorý z majiteľov bytov rozhodne pre inštaláciu žalúzií.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

15_Hajpark_žaluzie Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Zaujímavosťou je okno vedľa vane, ktoré môže byť pri kúpaní otvorené s výhľadom do prírody. Niektorí ľudia môžu mať pri takomto presvetlení problém so zachovaním intimity.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

16_Hajpark_vaňa Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

16a_Hajpark_kuplna 1 Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

16b_Hajpark_WC Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Balkóny majú na podlahe epoxidový náter a spádovanie k objektu, t. j. odvod dažďovej vody je zabezpečený dažďovými zvodmi vo fasáde, nie odkvapkávaním z oplechovania balkónov. Takýto trend je dizajnový a praktický. Podlaha sa dobre udržiava a dažďová voda neznečisťuje fasádu objektu.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

17_Hajpark_balkon Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Balkóny majú štvorcový pôdorys o rozlohe minimálne 5 m2, čo zaručuje relatívne pekný priestor na vonkajšie posedenie. Jediným tŕňom v oku nám bolo trochu masívne ukotvenie a uchytenie zaskleného zábradlia balkónov, ktoré si myslíme, že sa dalo vyriešiť citlivejšie.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

18_Hapark_balkon zabradlie Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Exteriér

Fasády dvoch objektov sú príjemne farebne zladené, aj keď prevažuje klasická kontaktná zateplená fasáda so šúchanou omietkou, je pekne „rozbitá“ výstupkami balkónov a v parteri tehličkovým obkladom. Zasklené zábradlia balkónov sú dekorované, čo nebráni výhľadu smerom von, ale zároveň vytvára intimitu od vonkajšieho prostredia.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

19_Hajpark_fasada Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

19a_Hajpark_fasada Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Súčasťou exteriéru je vo vnútri areálu aj záhradný domček pre domovníka-záhradníka, ktorý bude udržiavať objekt. Zároveň investor vyhradil niekoľko zón pre komunitný život. V jednej sa bude nachádzať priestor pre vybudovanie minizáhradok. Po dobudovaní druhej fázy má vzniknúť oddychová zóna s kaviarňou, malým pódiom pre rôzne podujatia a ďalším herným priestorom pre deti.

Hájpark stavil na komunitné bývanie

20_Hajpark_II faza Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Záverom môžeme skonštatovať, že bývanie v Hajparku má takmer všetky aspekty bývania, aké si človek môže priať. Aj pri použití štandardných materiálov dosiahol investor vyššiu kvalitu bývania ako je obvyklé. Citlivým zásahom do územia a nepretržitou starostlivosťou investora o objekt v každom detaile umocňuje vynikajúci pocit z bývania. Otázne je, ako sa situácia zmení po dostavaní druhej fázy projektu.

Autor pôsobí ako stavebný dozor v spoločnosti Armatrade GRP, s.r.o.

Rande s realitou - menu: