Developerské spoločnosti rady objavujú dobré lokality. Niektoré stavia na zahusťovačky medzi existujúcimi domami, iné sa radšej obzerajú po nových doposiaľ nepoznaných miestach. Kým prvý spôsob prináša na úkor protestov okolitých obyvateľov, problémov s parkovaním i dopravou množstvo služieb a života, druhý variant ponúka najmä pokoj. No za cenu srniek za plotom.
Realitná spoločnosť Slovenskej sporiteľne (SLSP) sa rozhodla pre druhú možnosť. Keď projekt na kopci v Karlovej Vsi kupovala od spoločnosti Vazex, stavila na novú lokalitu a jej ďalší rozvoj. Rezidencia Grunty ponúkajúca niečo vyše stovku bytov však ostáva osamotená na kopci nazvanom Líščie údolie. Kopec, les a nočné výhľady presvedčili developera staviť na veľké, kvalitne postavené a drahé byty.
NOVINKA v Rande s realitou.
Práve čítate Grunty: Z terasy priamo na sídlisko (redakčné hodnotenie).
Prepnite na Grunty: Dobré rande, no chýba iskra (odborné hodnotenie).
Dokončila ich vlani na jeseň, potom sa približne pol roka čakalo na kolaudáciu. To spolu s celkovou situáciou na trhu viedlo viacerých zazmluvnených kupujúcich k odstúpeniu od zmlúv. Pri štarte výstavby totiž šéfka SLSP spomínala 20 % predaných bytov, dnes je to len o pár percent viac. Zhruba štvrtina zo 105 prevažne veľkých bytov.
Vilky a domy
V rámci projektu vzniklo päť mestských víl v nižšej časti svahu a štyri bytové domy. Je medzi nimi dostatok priestoru, cestičiek a chodníkov, no nesympatické sú masívne spodky všetkých objektov. Priestor si pýta poľudštenie. Otočka prináša ešte väčšiu ranu – pestrofarebne zahustené Dlhé Diely, ktoré zaberú väčšinu pohľadu. Zelené Rakúsko sa črtá až v pozadí, na druhej strane nočný pohľad z Gruntov na vysvietené sídlisko s prižmúrením oka evokuje „americké bývanie“.
Ceny bytov sa v čase menili. V rámci veľkých očí celého realitného trhu pred krízou stáli veľké byty 2 300 až 3 100 eur za štvorec vrátane DPH. Tento rok sa zlacňovalo na približne 1 500 až 2 500 eur/m2, za tú cenu dáva bývanie na druhej strane tradične hlučného internátneho mestečka väčší zmysel. Pravda, v samotnej Rezidencii Grunty už internát nevnímame, jedine z dvoch najvyššie umiestnených bytoviek. Nesympatické je tajnostkárstvo okolo cien na oficiálnej webovej stránke.
Nevýhodou novej lokality je jej slabá dostupnosť. Autobus stojí len na začiatku komplexu, aj to skôr občasný, než pravidelný spoj. Od cestovania inak ako autom odrádza aj prudký sklon svahu. Na druhej strane je projekt rovnocenne dostupný z dvoch strán – rozbitou cestou z nábrežia i rozbitou cestou z Mlynskej doliny. Celý areál projektu je inak oplotený a prístupný len z vrchnej strany, kde sa navyše perspektívne uvažuje o závore. To je však už na budúcich vlastníkoch bytov.
Plusy
Tých môžu tešiť veľké a príjemne presvetlené byty. Veľkým plusom sú aj vyššie stropy (okolo 260 cm), ktoré priestor spolu s veľkými oknami opticky zväčšujú. Byty sú veľké aj bez toho, najmenšie voľné ponúkajú viac než 60 m2 a terasy ďalších šesť až niekoľko desiatok štvorcov. Napriek veľkorysej výmere sa dispozíciami neplytvalo a architekt dokázal pomerne efektívne využiť aj členité pôdorysy poschodí.
Niektoré byty ponúkajú aj prípravu na krb, či klimatizáciu, iné nie. Milým detailom sú hliníkové okná a elektrické sťahovanie vonkajších žalúzií, pokiaľ sú po celej dĺžka okna. Na menších oknách ich musí ovládať človek, ale manipulácia je jednoduchá. Okrem toho má každý byt vlastný kotol a videovrátnika. V pôvodnej cene nevyhnutnosť, v novej príjemný doplnok.
Čo ešte príjemne prekvapí je dostatok parkovacích miest (na 105 bytov cca 160 podzemných a ďalších zhruba 50 vonku), ako aj ich veľkosť, väčšina má neštandardných 16 až 20 m2 a v rámci akcie stoja jedno euro. Pivnice sú omietnuté a na domáce pomery kvalitne dokončené (klik pre foto). Chodby potešia len v mestských vilách umiestnených nižšie na kopci, kde sú priestranné a presvetlené. V bytových domoch síce svetlo nechýba, no na chodbe je až príliš tesno.
Nekonfliktné
Po odchode z Líščieho údolia si rekapitulujeme poznatky a dojmy. Každý navštívený projekt totiž zanechá niekoľko dobrých i zlých pocitov, no jeden kľúčový. Rezidencia Grunty tento hlavný dojem nezanechala. Možno za to môže nevýrazná architektúra, slušné byty alebo bezcharakterné prostredie na kopci. Developer do projektu nevložil jednu výraznú črtu, ktorá by síce niekomu prekážala, no iného nadchla. Hlavným pocitom tak na škodu Gruntov ostáva nepekný výhľad na Dlhé Diely. Hoci vo väčšine ostatného developer odviedol dobrú prácu.
NOVINKA v Rande s realitou.
Každé rande teraz prinesie aj názor stavebných odborníkov v samostatnom článku. Upozornia na technické detaily a kvalitu prác, ktoré si redakcia nevšimla, a na ktoré nemá stavebné vzdelanie.
Práve čítate Grunty: Z terasy priamo na sídlisko (redakčné hodnotenie).
Prepnite na Grunty: Dobré rande, no chýba iskra (odborné hodnotenie).
Recenzovali sme aj množstvo ďalších projektov. Prečítajte si všetky.