Po dvoch ťažkých rokoch sa situácia na francúzskom realitnom trhu začína stabilizovať, no nemožno ešte hovoriť o odrazení sa od dna. V roku 2010 bude všetko závisieť od vývoja nezamestnanosti, daňového zaťaženia a od výšky úrokov pri hypotékach.

Ceny bývania vzrástli za desať rokov (1997 – 2007) o 140 %, aby následne poklesli približne o 10 percent v priebehu posledných dvoch rokov. Pokles bol nestabilný a vyznačoval sa citeľným rozdielom hlavne medzi veľkými aglomeráciami.

Paríž dlhodobo poklesu odolával, najmä vďaka domácemu i zahraničnému dopytu ako základni pre medzinárodný obchod. No napríklad Marseille, kde je zastúpená silná migračná vlna spadlo prakticky o desať percent.

Počet transakcií taktiež poklesol, zo 600-tisíc v roku 2008 na menej ako pol milióna o rok neskôr, čo znamená približne 17-percentný pád. V zlepšenie už tento rok možno dúfať len ťažko. Podľa analýz spoločnosti Laforet by počet transakcií nemal presiahnuť 520-tisíc ročne.

Francúzske byty hľadajú dno

Rok 2009 bol teda rokom spomalenia pádu, nie rastu. Komora notárov sa pripája s rovnakým názorom: „Dochádza k stabilizácii, no ďalší rast je viac než neistý.“ Kupujúci i predávajúci by mali ostať opatrní i v roku 2010.

Hlavnými faktormi brzdiacimi trh sú stále narastajúca nezamestnanosť, ktorá presiahla 9,1 % oproti 4 % spred dvoch rokov. Takisto aj opatrnosť bánk pri poskytovaní pôžičiek, čo spolu so stále vysokými cenami neumožňuje dokončiť projekty pre širšie príjmové skupiny.

To, čo naopak stimulovalo trh, boli pôžičky s 0-percentnou taxou a dočasné stimuly zo strany štátu. Spolu s poklesom úrokov to podporilo aspoň trh s najmenšími výmerami bytov.

Po prvý raz poklesli ceny prenájmov bytov. Kým v roku 2008 ešte rástli o 2,1 %, o rok neskôr už trh poklesol o 0,8 %. Z databázy 1 063 francúzsky miest až v polovici zaregistrovali pokles cien prenájmov. V Paríži, časti XIX. spadli o 7,4%, v Bourges o 8,8 %.

Investori sa viac ako inokedy budú sústrediť na mesta, kde existuje silný predpoklad demografického rozvoja a kde sa v posledných rokoch príliš nebudovalo.

Hrozba, ktorá nad trhom dnes visí je postupné zvyšovanie úrokových sadzieb, keď sa potvrdí ekonomická stabilita. Prvá vlna nárastu môže prísť spoza oceánu, Európa sa pridá neskôr, pravdepodobne už v druhom kvartáli.

Ilustračné foto - Flickr

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.