Developerská spoločnosť Wigro Trade Center projekt predstavený prvýkrát už pred siedmimi rokmi výrazne prepracovala. Komplex tvorí dvojica budov prepojená spoločným pódiom s dvojpodlažnými podzemnými garážami a vyvýšeným verejným priestorom.

Spolu by tu malo v dvoch fázach vzniknúť 150 obytných jednotiek a 284 parkovacích miest, z toho 256 v garáži a 28 na povrchu. V parteri má byť takmer dvetisíc štvorcových metrov priestorov pre obchody a služby a na prvom poschodí oboch budov kancelárie.

Fenix Park – oživený veľký projekt pri Figare

Fenix Park - vizualizácia Zdroj: Salpietra & Gajdos

V prvej fáze má vyrásť blok A so 6 až 13 podlažiami, v druhom variante o dve podlažia vyšší. Je tu navrhnutých 48 bytov a dve jednotky prechodného ubytovania. Druhá fáza, blok B, má 5 až 18 podlaží a počíta sa tu so sto jednotkami prechodného ubytovania.

V skladbe bytov prevládajú počtom 29 trojizbové s výmerami 65 až 75 štvorcových metrov. Dvojizbových s plochami 45 až 55 m2 má byť 14 a štvorizbových nad 85 m2 má byť päť. Prechodné ubytovanie bude približne rovnomerne rozdelené medzi jedno-, dvoj- a trojizbové jednotky doplnené deviatimi štvorizbovými. Výmery sa pohybujú od 35 do vyše 85 štvorcových metrov.

Objekty sú situované pozdĺž Račianskej ulice, oddelené zeleňou od koridoru vyhradeného pre prípadný európsky železničný koridor. Medzi budovami vznikne námestie s vodnou plochou a zeleňou, bude tu aj detské ihrisko.

Fenix Park – oživený veľký projekt pri Figare

Fenix Park - vizualizácia Zdroj: Salpietra & Gajdos

Autori návrhu, chicagsko-bratislavské štúdio Salpietra & Gajdos, vsadili na minimalistickú architektúru pripomínajúcu stavby v americkom sídle. „Dôraz je kladený na kamennú prevetrávanú fasádu, v rámci ktorej sú v nepravidelnom uhle zapustené okná na celú výšku podlaží, čím sa zdôrazňujú výhľady na dané svetové strany s prirodzeným čiastočným zatienením," opisuje architekt Andrej Gajdoš.

„Fasáda pôsobí objemovo jednoliato, no pri podrobnejšom pohľade sú viditeľné drobné architektonické zásahy, ktoré sofistikovane udávajú moderný, elegantný a nevšedný vzhľad rezidenčnej budovy," dodáva A. Gajdoš.

Štúdio Salpietra & Gajdos založili spolužiaci z Harvardovej univerzity, ktorí spolupracovali s renomovanými architektmi a ateliérmi ako Rafael Vinoly, Cooper, Robertson & Partners, Beck, SWA, WKMC Architects či HKS. Pracovali na projektoch v USA, Spojených arabských emirátoch, Malajzii, Indii, Južnej Kórei a Číne.

Fenix Park vyrastie v bývalom areáli bratislavských mlynov v susedstve Figara vo výrobno-skladovacej zóne pozdĺž Račianskej ulice. Wigro Trade Center, v ktorej orgánoch v minulosti figuroval podnikateľ Juraj Široký, už v roku 2009 predstavila prvý zámer na zástavbu lokality. Dominantou polyfunkčného bloku budov s administratívou a obchodmi mala byť 30-podlažná veža s takmer tristo bytmi.

Fenix Park – oživený veľký projekt pri Figare

Fenix Park - vizualizácia Zdroj: Salpietra & Gajdos

Výstavba za 66 miliónov eur bola v pláne v roku 2011. Investor ju však odložil a o rok neskôr predal časť pozemku reťazcu Billa, ktorý si tu postavil predajňu. Predvlani rozbehlo Wigro rekonštrukciu a nadstavbu staršej bytovky na okraji areálu. V rámci projektu nazvaného Cornville vzniklo 18 bytov. Zároveň firma hovorila o prehodnocovaní zámeru na území mlynov.