Všetky novostavby v Európskej únii majú byť od roku 2030 bezemisné, verejné budovy túto podmienku musia splniť už o dva roky skôr. Taká je dohoda, ktorú na papier dostali ministri energetiky členských krajín, keď schválili spoločný prístup k pravidlám obmedzujúcim energetickú náročnosť budov. Ide o súčasť klimatického balíčka označovaného ako Fit For 55, ktorý má zabezpečiť splnenie nových emisných cieľov k roku 2030.

No realita sa zatiaľ vymyká dohodám spísaným na európskej úrovni. Slovenskí aj českí stavbári tvrdia, že nová norma výrazne predraží výstavbu a pochybujú aj o samotnej realizácii.

CEO spoločnosti Xella pre Slovensko a Česko Peter Markovič uvádza, že je všeobecne známe, že stavebníctvo je energeticky náročné, a to od výroby, cez výstavbu až po samotné užívanie budov. „V kontexte súčasných udalostí je logické a prirodzené hľadať ďalšie spôsoby úspory energie a znižovania emisií. Myslím si však, že návrh je veľmi ambiciózny a bez významných investícií všetkých zúčastnených strán a štátnej podpory v rádoch stoviek miliónov eur nie je založený na reálnych kontúrach.“

Otázna je podľa neho aj samotná definícia tzv. „bezemisného štandardu“ pre novopostavené byty alebo domy. Pýta sa, či to bude znamenať, že domy nebudú vytvárať žiadne emisie alebo skutočne nebudú ani používať dodanú energiu?

Technológie chýbajú

„V každom prípade predpokladám, že by to výrazne pribrzdilo celú výstavbu, lebo na trhu nie je dosť technológií, čistej energie s vyhliadkou na ťažšie roky, ani investičný kapitál.“ Odhaduje, že tento krok by predražil samotnú výstavbu domov alebo bytov až o 15 percent z dôvodov vyšších požiadaviek na kvalitnejšie materiály a drahšie technológie. „Nízka spotreba energie v domácnostiach je jedna vec, ale kto si bude môcť dovoliť dodatočné investície, je vec druhá. Som presvedčený, že by sa výrazne znížila aj dostupnosť nového bývania pre široké vrstvy obyvateľstva.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa