Uviedla to Európska centrálna banka vo svojej správe o stabilite.

Rodiny si v čase pandémie vytvárajú úspory a ľudia stále častejšie pracujú z domu. To zvyšuje dopyt po nehnuteľnostiach a rast cien nehnuteľností presiahol sedem percent, čo je najvyšší údaj od roku 2005.

„Riziká cenových korekcií v strednodobom horizonte sa výrazne zvýšili v súvislosti s rastúcimi odhadmi nadhodnotenia cien nehnuteľností," uviedla ECB v polročnej správe.

Ohrozené sú najmä domácnosti s hypotékami

Najmä domácnosti s hypotékami s variabilnou úrokovou sadzbou alebo s kratšou dobou fixácie úrokovej sadzby sú ohrozené neočakávaným rastom úrokových sadzieb, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť ich schopnosť splácať dlh.

Výstavba nezvláda držať krok s dopytom a trh s bývaním je obzvlášť horúci v krajinách ako Nemecko, Francúzsko a Holandsko.

Oživenie bytovej výstavby nestačí

„Napriek oživeniu bytovej výstavby, nedostatok pracovných síl, obmedzenia dodávateľského reťazca a rast cien vstupov, majú vplyv na schopnosť stavebného sektora rozširovať ponuku bývania, čo vytvára tlak na rast cien nehnuteľností," dodala ECB.

Zatiaľ čo trh s kvalitnými komerčnými nehnuteľnosťami sa teraz oživuje, výhľad pre komerčné nehnuteľnosti nižšej kvality je zlý, pretože práca z domu, obavy o zdravie a snaha o ekologickejšie nehnuteľnosti smerujú dopyt na kvalitné nehnuteľnosti.

Firmy prekvapili

Pozitívnou správou je, že riziko prudkého rastu bankrotov firiem, ktoré bolo vlani hlavnou obavou, sa zmiernilo, aj keď boli niektoré vládne podporné opatrenia zrušené.

„V priemere sa platobná neschopnosť podnikov dostala na nižšiu úroveň, než boli najoptimistickejšie očakávania na začiatku pandémie, a počty insolvencií zostali zhruba 15 percent pod úrovňou z obdobia pred pandémiou," dodala ECB.

WA 7 Frankfurt - Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová gestikuluje počas tlačovej konferencie, ktorá sa konala po zasadnutí Rady guvernérov vo Frankfurte vo štvrtok 28. októbra 2021. Inflácia v eurozóne bude zvýšená dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo, uviedla Lagardová. Na budúci rok by však mala opäť klesnúť z dôvodu oslabenia rastu cien energií a zníženia nedostatkov v rámci dodávateľských reťazcov. FOTO TASR/AP 

President of European Central Bank Christine Lagarde spea
Neprehliadnite

Na ECB rastie tlak, aby pristúpila k sprísneniu menovej politiky. To ale Lagardová odmieta