Pokles cien nehnuteľností väčšinou prichádza pomaly. Majiteľom chvíľu trvá akceptovať nepríjemný fakt, že svoj byt predajú menej výhodne ako nedávno ich sused. Napríklad v bratislavskej mestskej časti Karlová Ves ceny starších trojizbových bytov aktuálne začínajú na sume 165-tisíc eur. Ešte v lete minulého roku štartovali najlepšie ponuky na úrovni 210-tisíc eur.

Za vysoké vlaňajšie ceny dnes nikto byt nepredá. Napriek tomu v súčasnosti pribúdajú nové inzeráty s cenami okolo 210-tisíc eur. Majitelia týchto bytov nie sú ochotní akceptovať, že na trh vstupujú v nevhodnom čase a zlacnia až potom, keď ako sa im na inzerát pár mesiacov nikto neozve.

Kupujúcim sa momentálne oplatí čakať. „Približne začiatkom jesene minulého roku som začal sledovať ceny nehnuteľností v hlavnom meste. Vo vybraných lokalitách klesli o 20- až 30-tisíc eur. Preto som sa rozhodol s kúpou štvorizbového bytu ešte pár mesiacov počkať,“ hovorí Milan Šimko. Programátor pracujúci pre nadnárodný koncern zvažuje založenie rodiny a kúpu staršieho štvorizbového bytu. „Len neviem, dokedy je rozumné čakať a kedy ceny dosiahnu dno,“ dodáva M. Šimko.

Dva scenáre

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa