Ľudia potrebujú bývať. A často chcú byť vo vlastnom, hoci pochádzajú z rôznych príjmových skupín. Preto sú v mestách potrebné rôznorodé projekty, od štartovacieho bývania a najmenších garsóniek až po mnohoizbové rodinné domy v obytných zónach, či vily na kopcoch s výhľadom. V Bratislave momentálne naplno „fičí“ segment malometrážnych bytov v podobe prestavaných starších objektov alebo aj novej výstavby. Prvá etapa Duohouse v okrajovej lokalite Vlčie Hrdlo bola pri štarte tohto boomu.

Vtedy vznikla viac než stovka malých bytov s výmerou od 18 po 35 m2. Projekt sme recenzovali v Rande s realitou (výsledok si môžete prečítať tu), exubytovňa svoj pôvod nezaprela. Chodby, schodiská, vizuál celej budovy i samotné byty, to všetko pripomínalo internáty. Na relatívne nízkej úrovni bola aj kvalita materiálov či niektorých technických riešení. Za druhou etapou Duohouse stojí skupina okolo Urban & Partner, developer, ktorý sa v prípade jednotky zúčastnil na predaji. Poučil sa z chýb?

TIP: Kliknutím na foto otvoríte celú fotogalériu .

Fotogaléria

Duohouse 2.0: miesto ubytovne pokrok


Rande s realitou
Práve čítate - Duohouse 2.0: miesto ubytovne pokrok (pohľad redakcie)
Prepnite na - Duohouse 2.0 - jeho veličenstvo Cena (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Duohouse 2.0<br>


Pomalý prerod

S lokalitou sa pohnúť nedalo. Duohouse 2.0 leží v tesnom susedstve prvej etapy, s ktorou je aj stavebne prepojený. To znamená uprostred bývalej priemyselnej lokality Hydrostavu plnej skladov, ubytovní a nevyužívaných budov na hranici medzi Podunajskými Biskupicami a Vrakuňou. Obyvatelia zatiaľ platia cenu za to, že sú tu prví a ešte dlho budú bývať v areáli prechádzajúcom pomalou premenou. Developer si to uvedomuje, a preto postupne skupuje aj ďalšie nehnuteľnosti v okolí, ktoré chce taktiež prestavať. Jeho aktivity sa tu stále nekončia.

Treba povedať, že s okolím je to čoraz lepšie, najmä po dostavaní druhej etapy. Zmenilo sa aj parkovisko, navyše je otázka zastávky MHD priamo pred projektom vzhľadom na rastúci počet obyvateľov čoraz reálnejšia. Keď sa podarí aj plánovaná prestavba nízkopodlažného objektu bývalej jedálne po pravej strane od hlavného vchodu do dvojky, okoliu to ďalej pridá na atraktivite. Pohľad prvého návštevníka bude však prirodzene odlišný od toho, kto si lokalitu pamätá ešte z predošlých rokov robotníckych ubytovní.

Na druhej strane práve takto vznikajú na Slovenskú nové lokality a viedenský systém, kedy sa najprv postaví potrebná infraštruktúra, ktorá ešte roky ostane nevyužitá a až potom sa stavajú samotné bytovky, je zatiaľ utópia. Veľkým plusom lokality Vlčie Hrdlo je fakt, že developer reálne robí kroky na vylepšenie celej zóny a ďalšie má pripravené. O niekoľko rokov to môže byť krajšie miesto pre život.

TIP: Kliknutím na foto otvoríte celú fotogalériu .

Fotogaléria

Duohouse 2.0: miesto ubytovne pokrok

Malé idú na odbyt

Projekt prišiel z hľadiska dopytu do ideálnej doby. Štartovacie byty prežívajú posledné roky v hlavnom meste boom vďaka svojej nízkej celkovej cenovke vzhľadom na nízku výmeru. Konkurenčné novostavby sa predávajú veľmi dobre a klienti často ani nehľadia na kvalitu. Nehovoriac o tom, že mnohé podobné kúpy sú vyslovene investičné a majitelia byty ďalej prenajímajú. O obľúbenosti hovorí aj vypredanosť Duohouse 2.0. Zo 124 bytov je už voľných len zopár...

V tejto etape pripravil developer najmä dvojgarsónky (ktoré aj otvorene takto označuje, neskrýva ich za dvojizbové byty) s výmerou okolo 35 m2 podľa osvedčeného receptu. Cenovka závisí od poschodia a orientácie, pohybuje sa však v priemere na úrovni 50- až 55-tisíc eur s DPH. Prepočet na štvorec si môže urobiť každý sám, z tohto hľadiska nejde o atraktívnu kúpu. Avšak nový byt za takú celkovú sumu je ťažké zohnať, konkurenciou sú len staršie byty.

Cena zahŕňa štandard v podobe interiérových dverí, sanity v kúpeľni a na wc, parkiet, ako aj lowcostovej kuchynskej linky. Klientom tak ostáva dovybaviť len časť interiéru, čo môžu taktiež hodnotiť ako veľkú výhodu pokiaľ neostal dostatok voľných finančných prostriedkov. Samotné dvojgarsónky (hoci nad výmerou 35 m2 budú v diskusii mnohí krútiť hlavou) sú riešené prakticky a pre jednotlivca a dočasne aj pár predstavujú pohodlné bývanie. Oproti prvej etape nahor šla aj kvalita materiálov, viac v pohľade odborníka.

TIP: Kliknutím na foto otvoríte celú fotogalériu .

Fotogaléria

Duohouse 2.0: miesto ubytovne pokrok

Chodby a recepcia

Veľký posun v porovnaní s prvou etapu vidno najmä v spoločných priestoroch. Vstup po schodoch vedie na recepciu, čo je v tejto kategórii novostavieb nevídaná služba. Otázna je, či majitelia bytov budú ochotní platiť za ňu zvýšené poplatky a na prvej schôdzi si ju neodhlasujú. Dvojica výťahov potom privedie k typickej chodbe internátneho typu s množstvom dverí po oboch stranách. Developer sa snažil priestor rozčleniť aspoň jednoduchými farebnými pásmi, no chcelo to viac invencie.

Tmavé dvere i zvolená farebnosť však už toľko ako v prvej etape nekričia o pôvode objektu a jeho zacielení. Horšie je to v pivničných priestoroch, tie zodpovedajú tunajšiemu štandardu aj drahších novostavieb. Navyše, opäť v porovnaní s prvou etapou, ide o vizuálny skok v kvalite. Pre obyvateľov bude k dispozícii aj občianska vybavenosť na prízemí budovy, rovnako aj veľké parkovisko s kapacitou zhruba 300 miest. Problém s parkovaním tu tak skoro nevznikne.

TIP: Kliknutím na foto otvoríte celú fotogalériu .

Fotogaléria

Duohouse 2.0: miesto ubytovne pokrok

Uhol pohľadu

Duohouse 2.0 (oproti jednotke výrazne lepší) je najmä o uhle pohľadu. Ak prijmeme fakt, že štartovacie bývanie tohto typu má medzi klientelou svoj priestor a že veľká skupina ľudí hľadá práve malé byty, za ktoré zaplatí celkovú nižšiu sumu, tak projekt našiel dopyt a splnil očakávania. Za nízke celkové ceny (no stále vysoké v prepočte na štvorcový meter) ponúka slušný štandard, veľkorysé parkovanie, občiansku vybavenosť a recepciu v postupne sa rozvíjajúcej lokalite. Pre iného sú alternatívou staršie byty v zabývaných a plne vybavených častiach mesta. No odbyt malometrážnych bytov svedčí o tom, že tento segment nemožno ignorovať.


Rande s realitou
Práve čítate - Duohouse 2.0: miesto ubytovne pokrok (pohľad redakcie)
Prepnite na - Duohouse 2.0 - jeho veličenstvo Cena (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Duohouse 2.0<br>


Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.