Výstavba a odovzdanie bytov v komplexe Dúbravka 200 na Agátovej ulici v západnej časti hlavného mesta výrazne meškajú. Viacero bytových domov v komplexe stále neprivítalo svojich nových obyvateľov. Pôvodný termín dokončenia niektorých z nich bol pritom podľa údajov developerskej spoločnosti B.O.S. Slovakia ešte august 2005.

Súbor Dúbravka 200 má zahŕňať spolu 15 osem- až deväťpodlažných obytných domov rozdelených do dvoch častí po 9 a 6 blokoch. Prízemie bude určené pre služby, zvyšné poschodia slúžia na bývanie. Ceny za jeden- až päťizbové byty sa pohybujú do 40 do 45 tisíc korún za meter štvorcový s DPH, celkovo tu za niekoľko rokov má vyrásť takmer 400 bytov a obchodné priestory.

Dúbravské sídlisko so 400 bytmi mešká

V súčasnosti sú obývané bloky A1 a A2, do ktorých sa obyvatelia nasťahovali vlani. B.O.S. požiadala o posun kolaudácie na koniec roka 2005 a napokon prebehla v januári 2006. V prípade ďalších dvoch blokov je kolaudačné konanie prerušené.

Podľa miestneho úradu investor požiadal o odklad do konca roka 2007. Týka sa to blokov A3 a A4, termín dokončenia je podľa internetovej stránky projektu v polovici tohto roka.

Oba domy pritom stavajú už od tretieho štvrťroka 2004, tretí blok B dokonca už štyri roky, od začiatku roka 2003. „Kolaudácia domu B je na podpise u nového starostu a v najbližších dňoch bude právoplatná,“ hovorí podpredsedníčka predstavenstva B.O.S. Slovakia Veronika Točková. Podľa informácií z miestneho úradu prerušili konanie z dôvodu nedostatkov v inžinierskych sieťach a komunikáciách.

Napriek tomu sú oba dokončené bloky, ako aj ďalšie tri s chýbajúcou kolaudáciou vypredané. V ďalších štyroch blokoch C1 až C4, do ktorých by sa mali nájomníci začať sťahovať v prvom polroku tohto roka, je voľný už len jeden byt. V minulom roku spoločnosť rozostavala aj bloky D1, D2, D3 a A5, ktoré súbor doplnia o vyše sto bytov a privedú do lokality ďalšie stovky obyvateľov. V nich je predaná približne polovica ponuky, najmä menšie byty.

Na otázku eTRENDU, či B.O.S. plánuje odškodnenie klientov V. Točková odpovedá, že sa bude vychádzať z platných zmlúv a s každým klientom sa budú problémy riešiť individuálne. „B.O.S. Slovakia svoje zmluvné povinnosti dodrží. Termín 2005, ktorý platil pre prvé bloky, sa posunul do roku 2006 v súlade s platnými zmluvami,“ presviedča. Podľa jej slov sa tak stalo najmä z dôvodu požiadaviek klientov na zmeny dispozícií bytov a štandardov.

„Svoju úlohu hrá okrem spomenutých technických dôvodov aj platobná disciplína klientov. Napriek tomu naša spoločnosť dodržiava všetky zmluvne dohodnuté ceny a nezvykne klientov penalizovať.“, vysvetľuje zástupkyňa B.O.S. a hovorí aj o zvýšení štandardu bez zmeny cien. Ide napríklad o kvalitu okien, bezpečnostných dverí a vybudovania kamerového systému.

Obytný komplex v celkovej hodnote jednej miliardy korún stojí na konci Dúbravky medzi konečnou električiek a železničnou traťou. B.O.S. Slovakia doteraz zrealizovala skôr menšie projekty výstavby obchodných centier pre Baumax a Kaufland. Na svojej internetovej stránke uvádza, že v súčasnosti má zabezpečené zákazky v objeme 2,5 miliardy Sk. Komplex Dúbravka 200 spoločnosť propagovala aj prostredníctvom súťaží v slovenských médiách, ktorých výhercovia získali nové byty.

Autor je spolupracovník eTRENDu.

Vizualizácia – B.O.S. Slovakia