Druhá fáza petržalských Slnečníc, ktorá sa dostala do predaja len tento rok, zďaleka nie je záverom výstavby na juhu Petržalky. V jej susedstve sa ešte pripravujú ďalšie bytové domy a mestské vily, developerská spoločnosť Cresco sa chce sústrediť aj na ďalšie fázy Južného mesta.

V súčasnosti prebieha predaj prvej časti dvojky, ktorá sa nachádza hneď vedľa dokončenej a skolaudovanej úvodnej fázy. V ponuke je 207 bytov v troch najviac šesťpodlažných domoch. Z toho je predaná približne tretina kapacity.

„V súčasnosti pracujeme na výstavbe inžinierskych sietí, budovanie samotných domov naštartujeme začiatkom budúceho roka,“ hovorí Ján Krnáč z Cresca. Termín dokončenia druhej fázy je leto 2015.

Druhá etapa okrem aktuálne ponúkaných troch domov zahŕňa ešte jednu bytovku v zadnej časti pozemku a šesť mestských víl vyššieho štandardu uprostred parcely. Termín štartu ich predaja zatiaľ nie je známy.

Druhou etapou Slnečníc sa to nekončí

Slnečnice - celkový pohľad Zdroj: Cresco

Presná podoba tretej etapy Slnečníc taktiež ešte nie je jasná, no v rámci nej ma vzniknúť aj oddychový park. Bude sa nachádzať na sever od druhej fázy bližšie k prístupovej ceste na hrádzu. Radové rodinné domy tak ako v prvej fáze umiestnenej pri menšom lesíku nie sú v pláne.

Cresco má veľké plány aj pozdĺž Dolnozemskej v rámci ďalších etáp celého Južného mesta, ktorého súčasťou sú aj Slnečnice. Územné rozhodnutie má 1 500 bytov v niekoľkých bytovkách vedľa petržalského obchvatu.

Podľa J. Krnáča sa tu počíta s menšími a cenovo dostupnejšími bytmi v bytových domoch. Majú byť konkurenciou pre iné novostavby stredného a nižšieho štandardu v Petržalke. V minulosti si developer trúfal aj na staré byty. Termín štartu výstavby a začiatku predaja ešte nie je známy.

Južné mesto ešte pod predošlým názvom South City malo ambíciu vybudovať na juhu bratislavskej mestskej časti novú štvrť s bytmi, obchodmi, kanceláriami, kongresovými priestormi a ďalším. Partnerom Cresca v projekte bol írsky Quinlan, dnes premenovaný na Avestus Real Estate. Súčasťou celého projektu je aj depo petržalskej električky.