Aktualizácia zo 4. 10. 2007:

Do nového petržalského bytového domu sa čoskoro nasťahujú prví obyvatelia. Dominant v centrálnej časti bratislavskej mestskej časti čakajú posledné úpravy pred kolaudáciou. Pre TRENDreality.sk to potvrdzuje konateľ Investičnej a obchodnej spoločnosti Ivan Karvaš.

Pôvodne sa hovorilo o septembrovom termíne, menšie oneskorenie nastalo podľa konateľa najmä z dôvodu zmien, o ktoré žiadali vlastníci bytov a údajne pritom nedodržali termíny.

Dominant otvoria v novembri (aktualizácia)

Ceny bytov stúpali spolu s poschodím, pohybovali sa od 35 po 43-tisíc Sk/m2 vrátane DPH. „Všetky byty aj obchodné priestory sú od júla predané,“ približuje I. Karvaš. Na predaj boli aj uzatvorené garáže, za každú zaplatil záujemca spolu s podielom na pozemku zhruba 445-tisíc Sk vrátane DPH. Parkovací box v podzemnom parkovisku vyšiel na viac ako 360-tisíc s DPH. Aj tie sú už vypredané.

Dominant otvoria v novembri (aktualizácia)

Foto - Ľuboš Mistrík

Pôvodná správa z februára 2007:

V Petržalke finišujú s hrubou stavbou jedného z najväčších novodobých bytových projektov na pravom brehu Dunaja - 20-poschodového vežiaka Dominant v lukratívnej lokalite na námestí Hraničiarov. Jeho developer - Investičná a obchodná spoločnosť, s.r.o (IOS) začal s budovaním v septembri 2005.

Dlhá vlaňajšia zima priniesla časový sklz v projekte, podľa developera sa ho však podarilo dobehnúť a prví obyvatelia sa budú môcť podľa konateľa IOS Ivana Karvaša nasťahovať na jeseň tohto roku. Väčšina bytov v cenovom rozpätí 35 až 43 tisíc korún za meter štvorcový s DPH už má svojich majiteľov.

„Z celkového počtu 184 ostáva voľných už len päť veľkometrážnych trojizbových bytov,“ prezrádza druhá konateľka spoločnosti Veronika Patrovičová. Podlahová plocha bytov sa pohybuje od 35 po 145 m2, v celom projekte je na bývanie vyhradených 12 456 m2.

Súbor jedného 20-poschodového objektu a troch menších vo výške 5, 6 a 7 poschodí buduje stavebná spoločnosť Metrostav SK. Celkové náklady dosiahnu 466 miliónov korún. Na nižších podlažiach si nájde miesto aj administratíva a obchodné priestory na celkovej ploche 3730 m2.

Dominant otvoria v novembri (aktualizácia)

„V súčasnosti je to väčšinou vypredané,“ hovorí V. Patrovičová. Záujem je aj o parkovacie miesta v dvoch podzemných podlažiach, v garážach je 91 uzavretých státí s vlastnou bránou, ďalších 68 otvorených parkovacích boxov doplní 115 miest v okolí bytovky.

Výstavbu sprevádzali sťažnosti obyvateľov okolitých domov, ktorí argumentovali nárastom dopravy, zabraním parkovacích miest a neskôr aj znehodnotením blízkeho námestia. I. Karvaš vysvetľuje: „V začiatkoch výstavby obyvatelia podali petíciu proti stavbe, jedným z argumentom bolo aj znehodnotenie neďalekého parčíka. Ten však ostáva zachovaný a málo využívané divoké parkovisko stálo na pozemku, ktorý mala naša spoločnosť prenajatý už v minulosti, takže petíciu zamietli.“ Pozemok bol pritom podľa investora určený práve na výstavbu obytného domu.

Dominant otvoria v novembri (aktualizácia)

Dominant svojou výškou prerastie okolitú zástavbu prevažne osem- až dvanásťposchodových panelových domov postavených pred desiatkami rokov. „Náš projekt vytvorí dominantu Petržalky, aj preto po jeho dokončení plánujeme vežiak prihlásiť do súťaže o Stavbu roka 2007,“ prezrádza pre eTREND zástupca developera.

Obytný komplex vyrastá pri jednej z najrušnejších petržalských križovatiek s výborným spojením najmä smerom k Dolnozemskej ceste. Budúci obyvatelia však nájdu v okolí aj dobré možnosti na oddych a športové vyžitie, na dohľad sa nachádza dostihová dráha, lužné lesy s dunajskou hrádzou a na druhej strane Chorvátske rameno, ktoré prechádza revitalizačným procesom.

Investičná a obchodná spoločnosť plánuje v budúcnosti aj ďalšie projekty. „Vzhľadom na úspešnosť Dominantu rozbiehame ďalšie zámery, pričom sa zameriame najmä na bývanie pre mladých,“ vysvetľuje V. Patrovičová.

Foto a vizualizácia – Investičná a obchodná spoločnosť