Bývanie v hlavnom meste sa dlhodobo rozvíjalo najmä smerom k luxusnejšiemu segmentu, do ktorého smerovali ďalší a ďalší developeri. O to viac sa zvyšoval nedostatok dostupnejšieho bývania za rozumne nastavené cenovky, hoci aj v okrajových lokalitách metropoly. A keď, tak často ide o projekty pochybnej kvality, či nedostatočných riešení.

Devínsky dvor sme už v Rande s realitou recenzovali pred takmer troma rokmi. Impulzom pre opätovné ohodnotenie bol pokračujúci rozvoj výstavby v projekte, zabývanie existujúcich bytoviek a budovanie novej. Zmenilo sa niekoľko menších i väčších poznatkov, investorská spoločnosť na aktuálne stavanom štvrtom objekte pokračuje v aplikovaní dobrých nápadov z tých už stojacich.


Rande s realitou
Práve čítate - Devínsky dvor – striedme byty za striedme ceny (pohľad redakcie)
Prepnite na - Devínsky dvor: minisídlisková klasika (pohľad odborníka) - už zajtra!
Prepnite na - Fotogaléria z Devínskeho dvora


Devínsky dvor – striedme byty za striedme ceny

Medzi kamiónmi

Komplex leží na okraji Devínskej Novej Vsi na konci Opletalovej ulice. Chutnosť bývania veľmi závisí od pohľadu z okna. Výhľad smerom na kopce Devínskej kobyly a do samotnej mestskej časti je príjemný a dodáva pocit pohodového bývania. V skutočnosti však obyvatelia musia počítať najmä so skladovými halami, logistikou a množstvom kamiónov, ktoré lokalite v tesnom susedstve závodu Volkswagenu dominujú.

Developerovi sa však darí izolovať od okolia, a to najmä štruktúrou celej výstavby v podobe uzavretých budov prepojených kruhovým objazdom a parkovaním najmä vo vnútrobloku. Ako prvé stáli objekty napravo od neho, neskôr pribudla ďalšia naľavo a v súčasnosti prebieha výstavba štvrtej bytovky priamo oproti. Na tunajšie pomery je (aspoň v tejto fáze stavby) výborne zvládnutá logistika, z domov ani z cesty nemá návštevník pocit, že sa nachádza na stavbe, ale táto je fajn izolovaná. Bytovku plánujú dokončiť na jar budúci rok.

Devínsky dvor – striedme byty za striedme ceny

Celý komplex zatiaľ zahŕňa zhruba 150 bytov, štvrtý, architektonicky identický, objekt prinesie ďalšie päťdesiatku. Ešte neskôr sa počíta s výstavbou ďalších dvoch budov smerom na severovýchod, ktoré čiastočne odizolujú nepríjemnosti spojené s výhľadom na závody. Vo vzdialenejšej budúcnosti môžu novostavby vyrásť všade v okolí, čo lokalitu ďalej zútulní.

Praktické a jednoduché

Devínsky dvor sa nehrá na prehnaný luxus, ani na seba neupozorňuje okázalými riešeniami či nezmyselnými dispozíciami. Ponúka len dvoj- a trojizbové byty, pričom každý má najviac dve možnosti usporiadania. Spodné byty majú predzáhradky, štandardné dvojizbové nad nimi majú výmeru okolo 64 m2 a logicky členené priestory.

Devínsky dvor – striedme byty za striedme ceny

Od začiatku vrátane nadpisu hovoríme o striedmych cenách. Nechceme hodnotiť, či cca 1 450 eur/m2 vrátane DPH je v okrajovej časti hlavného mesta Slovenska veľa alebo nie, no pri zohľadnení aktuálnej konkurencie je to prijateľná suma. Vzhľadom na veľkú výmeru bytov aj balkón, či pivnicu a kobku na poschodí v cene je konečná číslovka pri dvojizbovom byte niekde na úrovni okolo 96-tisíc eur. Ide o štandard, developer dokončil v jednom vyhotovení všetky byty a susedia si tak nemajú čo závidieť. Z hľadiska budúcich klientov nemožnosť jednoduchého výberu iných kombinácií (jedine časovo náročnú výmenu položených parkiet, sanity a dverí za nové) vnímame ako mínus.

Firma okrem toho ponúka aj kompletné zariadenie bytu a za necelých 4-tisíc eur aj parkovacie miesto. Niekoľko ich v rámci projektu ostalo voľných pre návštevy, zvyšok je určený majiteľom. V zadnej časti od hlavnej cesty pribudlo detské ihrisko, z hľadiska vybavenosti poteší aj nedávno otvorená pobočka potravín Moja samoška.

Devínsky dvor – striedme byty za striedme ceny

Subjektívne nepekné sú chodby a schodiská, prepúšťajúce len minimum slnečného svetla cez malé svetlíky pod strechou. Vzhľadom na takmer neexistujúcu možnosť vetrania chodieb v nich v čase našej návštevy bolo aj príliš teplo, čo má byť z dôvodu šetrenia nákladov na ich chladenie. Kontrastom k drevenému masívu na hornej časti zábradlia sú nízkonákladovo pôsobiace mreže po jeho bokoch. Každý byt má priamo na svojom poschodí praktický malý skladový priestor a okrem neho aj pivničnú kobku v jedných z najkvalitnejších pivníc, aké sme vôbec videli.

Ustál lokalitu

Devínsky dvor je napriek zopár nedostatkom spomenutým v závere projekt zodpovedajúci svojej cenovke a umiestneniu. Praktickými riešeniami ako je dvojo odkladacích priestorov k bytu, veľké a jednoduché dispozície, či napríklad interiérové lišty svoju konkurenciu aj predbieha. Negatívom je blízke okolie plné kamiónov s pocitom vyslovene priemyselnej lokality. Po zabuchnutí dverí bytu to už však obyvateľ nevníma.


Rande s realitou
Práve čítate - Devínsky dvor – striedme byty za striedme ceny (pohľad redakcie)
Prepnite na - Devínsky dvor: minisídlisková klasika (pohľad odborníka) - už zajtra!
Prepnite na - Fotogaléria z Devínskeho dvora


Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.