Metrostav projekt od poslednej verzie z dielne Tatra Residence predstavenej pred štyrmi rokmi zásadne nezmenil. Zachovala sa architektúra s pôdorysom M a terasovito narastajúcou hmotou od dvoch do šiestich podlaží. Zjemnila sa akurát farebnosť fasády.

Devínka spolu prinesie 123 bytov, od jednoizbových po štvorizbové. Prízemné byty majú predzáhradky a viaceré ponúkajú terasy. Parkovanie je zabezpečené 186 vonkajšími stojiskami a 28 garážovými miestami. Medzi jednotlivými krídlami vzniknú chránené vnútrobloky.

Devínka pod lesom – Metrostav prevzal projekt Tatra banky

Devínka pod lesom - vizualizácia Zdroj: Metrostav Slovakia

Projekt v tejto podobe získal stavebné povolenie už začiatkom minulého roka. Tatra Residence následne spustila predpredaj štvrtiny bytov a zvažovala termín výstavby a jej etapizáciu. Okolo projektu však bolo odvtedy ticho. Metrostav ho získal oficiálne v júni tohto roka.

V auguste spustil výstavbu a do predaja sa dostalo prvých tridsať bytov. Ceny sa pohybujú medzi 1 900 a 2 200 eurami za štvorcový meter. Najlacnejší 1,5-izbový byt s necelými 38 štvorcovými metrami a malou terasou tak vychádza na takmer 80-tisíc eur.

Dvojizbáky s výmerami okolo 50 až 52 štvorcov stoja okolo 110-tisíc. Ceny trojizbových jednotiek s plochou od 75 m2 začínajú pod hranicou 150-tisíc eur. K bytu si kupujúci musia prikúpiť aj parkovacie miesto a pivničnú kobku. Vonkajšie stojiská vyjdú na 4 800 eur, garážové miesta stoja 10 200 eur. S kolaudáciou sa počíta v júni 2019.

Bytový komplex vzniká na pozemku s rozlohou 1,3 hektára na okraji Devínskej Novej Vsi pri príjazde od Borov a železničnej trati. Priamo susedí s obchodným centrom Glavica, ktoré malo byť prvou fázou pôvodného zámeru.

Tatra Residence predstavila projekt s pracovným názvom Glavica už v roku 2008. Počítal so štyristo bytmi v štyroch 13-podlažných domoch a nákupným centrom s hypermarketom Tesco. Napriek plánom rýchlej výstavby sa realizovala len obchodná časť, ktorá bola otvorená v roku 2011.

Devínka pod lesom – Metrostav prevzal projekt Tatra banky

Devínka pod lesom - nákres Zdroj: Metrostav Slovakia

O dva roky neskôr prišla spoločnosť s novou verziou bytovej časti, ktorá mala byť zameraná na zamestnancov Volkswagenu. Výstavbu však nerozbehla ani po vlaňajšom spustení predaja. Tatra Residence však nie je klasický developer, zameriava sa na obchod s nehnuteľnosťami, i keď realizovala aj niekoľko vlastných projektov. Aktuálne pripravuje v Ružinove komplex Olympia.

Metrostav, ktorý je aj hlavným dodávateľom stavby, aktuálne dokončuje v Bratislave ďalší developerský projekt CityPark Ružinov s takmer 550 bytmi a apartmánmi v troch výškových budovách. V minulosti developoval aj Bytové domy Nejedlého v Dúbravke a prestavbu ubytovne na Košickej ulici.