Zelené technologie vs. energetická kríza

Čoraz viac sa začína rozprávať aj o využívaní obnoviteľných zdrojov, ktoré dokážu „vypomôcť“ konvenčným zdrojom a znížiť tak náklady obyvateľom. Obnoviteľné zdroje bývajú pre ľudí veľkou neznámou a nevedia si mnohokrát predstaviť ako fungujú, a ako dokážu znížiť prevádzkové náklady budov. Často sa hovorí o rôznych paneloch, tepelných čerpadlách, avšak ľudia mnohokrát ani nevedia ako fungujú.

Obmedzenie vplyvu rastu cien

Projekt Green Atrium v bratislavskom Ružinove je jedným z prvých projektov zásobovaných z obnoviteľných zdrojov na Slovensku a rieši problematiku energetickej nezávislosti, a využívania obnoviteľných zdrojov na vykurovanie a chladenie prostredníctvom využívania podzemnej vody, ktorá tvorí primárny zdroj pre tvorbu tepla v zime a zimy v lete.

Objekt je zásobovaný prepojeným systémom veľkokapacitných čerpacích a vsakovacích studní, ktoré budú hnacou silou tepelných čerpadiel voda / voda. Vďaka spojeniu vykurovania s chladenými stropmi tvoria efektívny a cenovo nenáročný systém pre jeho budúcich obyvateľov, ktorí nebudú energeticky „závislí“ od bežných zdrojov vykurovania, a tým pádom ich rast cien energií nebude ovplyvňovať. Hlavnou komoditou pri tomto systéme je energia na pohon tepelných čerpadiel, ktorá však nie je významnou položkou.

Nízke náklady na vykurovanie a hlavne chladenie

Na základe analýz dodávateľov a projekcie týchto technológií je vypočítaná potreba zdrojov pre vykurovanie menšia o viac ako 30 % oproti konvenčnému vykurovaniu napr. plynom. Primárnym zdrojom pre tepelné čerpadlá je však podzemná voda, ktorej ceny nekolíšu na trhoch.

Náročné letné mesiace sú pre mnohých veľmi náročné, čoho svedkami sme boli posledné roky. Zásadným faktom, o ktorom mnoho ľudí netuší je ten, že na chladenie budov sa využíva pomerovo väčšia časť energie ako na jeho vykurovanie. Systém chladenia, ktorý využíva tzv. passive free cooling - využívanie podzemnej vody ako zdroja chladu, je vysoko efektívny a jeho efektívnosť dosahuje až 7-krát vyššiu účinnosť ako pri konvenčnom kompresorovom chladení.

Bývanie spĺňajúce náročné štandardy

Skladba bytov je navrhnutá pre klientov, ktorý majú záujem o kvalitné bývanie v dobrej lokalite, akou mestská časť Ružinov určite je. Zelený vnútroblok a zelené strechy len dopĺňajú okolie najzelenšej mestskej časti Bratislavy. K tomu si treba pridať dobrú dostupnosť MHD, množstvo občianskej vybavenosti, napojenie na cyklotrasy a mnoho iného. V projekte sa nachádza 83 bytov, čo z projektu robí skôr komornejší a súkromný projekt.

Ilustračné foto
Zdroj: HABERL
Ilustračné foto

Dispozícia bytov

Bytový dom poskytuje funkčne riešené byty. Pri 2-izbových bytoch je samozrejmosťou samostatná toaleta, ako aj dostatok odkladacieho priestoru. Pivničná kobka je súčasťou každého bytu a má nadštandardné rozmery - 3 m2 a viac. Pri bloku A sú dokonca pivničné kobky na rovnakom poschodí ako byty. Zaberajú časť spoločných priestorov za sklenenou fasádou od Trnavskej cesty.

Pri trojizbových a štvorizbových bytoch môžete nájsť riešenie „master bedroom“, čo znamená že pre obyvateľov bude dostupný walk-in šatník a samostatná ďalšia kúpeľňa pri spálni. Toto nadštandardné vybavenie bytov poskytne ich obyvateľom funkčnosť a pohodlie, vďaka ktorému budú mať kopec súkromia a priestor navyše len pre seba.

Všetky byty sú orientované na Juh. V bloku A je orientácia do zeleného vnútrobloku, a tak budú obyvatelia „odklonený“ od rušnej Trnavskej cesty. Pekné výhľady na mesto budú mať obyvatelia z bloku B, kde sú byty orientované na Teslovu ulicu.

Všetky parkovacie státia a plochy sa nachádzajú v podzemných garážach, a tým pádom statická doprava nebude rušiť obyvateľov bytového domu. Samozrejmosťou dnešnej doby je aj pokrytie parkovacích státí elektrinou pre možnosť nabíjania elektromobilov.

Projekt vo výstavbe a prvé byty predané

Projekt Green Atrium v Ružinove začal s výstavbou ako takou v Septembri tohto roka. Ukončenie hrubej stavby je na pláne na konci roka 2023 a stavby, ako takej v poslednom kvartáli roka 2024. Práce na studniach a povoľovacom procese od Ministerstva životného prostredia však už bežali v roku 2021. Asanácia starého areálu prebehla v lete 2022 a momentálne prebiehajú výkopové práce na stavebnej jame pre dve podzemné podlažia. Od Novembra 2022 sa už pracuje aj na zakladaní stavby. V ponuke je množstvo bytov v bloku A, ale aj v bloku B. Predpredaj bytov bol spustený v Septembri tohto roku.

Viac o projekte nájdete na stránke www.bytygreenatrium.sk, kde Vám odporúčame sledovať naše blogové články, v ktorých sa dozviete viac o výhodách, benefitoch, technológiách, ale aj o štandardoch bytového domu, ktorý bude využívať čo najviac prírodných a obnoviteľných materiálov.