Spoločný projekt zavedených developerských spoločností YIT Slovakia a Immocap Group počítal s výstavbou siedmich navzájom prepojených päť- a šesťpodlažných sekcií tvoriacich tri objekty spojené podzemnou garážou.

Mali priniesť spolu 50 bytov, 90 apartmánov, niekoľko menších komerčných prevádzok a 189 parkovacích miest, umiestnených vo veľkej väčšine v podzemnej garáži. Novostavba mala nahradiť súčasný oplotený komplex administratívnych budov postavených v 90. rokoch.

Tento zámer okamžite vyvolal množstvo pripomienok. Ľuďom bývajúcim v okolí sa nepáčila výstavba prevyšujúca okolité zväčša dvojpodlažné domy, aj keď pôvodná zástavba už bola narušená staršími štvorpodlažnými aj novšou päťpodlažnou bytovkou na Sladovej ulici, s ktorou mal projekt susediť.

Developeri prerábajú projekt Konopná, ktorý pobúril obyvateľov Prievozu

Konopná Residence - vizualizácia Zdroj: Konopná Residence

Obavy z kolapsu dopravy

Obávali sa tiež dopravného zaťaženia, ktoré je v ranných špičkách už teraz výrazné. Navyše, situáciu v posledných rokoch skomplikovalo uzavretie viacerých výjazdov z Prievozu na Gagarinovu ulicu.

Ružinovská radnica zámeru vytýkala, že nie je v súlade s územným plánom. „Mestská časť namietala neúmerné zaťaženie pozemku, ďalej, že podlahová plocha bytov presahuje prípustnú mieru bývania vo funkčnej ploche a časť zastavanej plochy zasahuje do funkčnej plochy ,,námestia a ostatné komunikačné plochy”. V zmysle územného plánu hlavného mesta je to nezastavateľné územie a do tejto plochy nie je prípustné umiestňovať nadzemnú podlažnú plochu s obytnou alebo inou funkciou,“ vysvetľuje hovorkyňa Ružinova Marianna Šebová.

Problému sa chytili miestni poslanci, ktorí zorganizovali niekoľko stretnutí developera s obyvateľmi. Na základe nich potom YIT s Immocapom stiahli zámer z posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a začiatkom septembra usporiadali verejnú prezentáciu.

Menej podlaží či rodinné domy

V diskusii padlo mnoho návrhov, od zníženia stavieb, cez úpravu ponuky bývania, aby namiesto malometrážnych prevažovali väčšie rodinné byty, až po výstavbu rodinných domov namiesto bytových.

„Na stretnutí boli vyjadrené rôzne názory a návrhy, s ktorými v súčasnosti pracujeme pri úpravách projektu. Ako spoločensky zodpovedný investor si plne uvedomujeme, že každé územie a lokalita má svoje miestne špecifiká, čo plne rešpektujeme. Sme presvedčení, že tak ako aj na iných projektoch, ktoré dnes úspešne realizujeme, aj v prípade tohto územia nájdeme na základe vzájomného dialógu vhodné riešenie,“ reaguje Silvia Ferencová, hovorkyňa YIT Slovakia.

Developeri prerábajú projekt Konopná, ktorý pobúril obyvateľov Prievozu

Konopná Residence - vizualizácia Zdroj: Konopná Residence

Zámerom je podľa nej v tomto území realizovať projekt, ktorý nahradí už zastaranú zástavbu bývalého výpočtového strediska z konca 80. rokov minulého storočia. Výstavba má revitalizovať okolie a zeleň a svojou kvalitou prinavrátiť význam niekdajšiemu centru starého Prievozu.

Kedy by mohol byť pripravený nový projekt, zatiaľ nie je známe. „Hneď po verejnej prezentácii spojenej s diskusiou s občanmi sme začali s overovaním podnetov v prezentovanom návrhu projektu. Je v našom záujme aktualizovať projekt čo najskôr,“ dodáva S. Ferencová.

Developeri zaradili spiatočku

Podľa architekta Branislava Kaliského, ktorého štúdio A1 Architecture vyhralo pred dvomi rokmi vyzvanú súťaž na projekt na Konopnej, nastala chyba skôr v komunikácii, hoci dodáva, že developeri projekt oproti víťaznému návrhu mierne nafúkli. Pribudol jeden blok, dve podlažia, zmenili sa dispozície bytov na menšie, čím ich počet narástol z 85 na 140, namiesto jedného vjazdu do garáží vnikli dva.

„Filozofia je zvyčajne taká, dať do EIA čo najviac, pretože ústupová varianta je vždy jednoduchšia ako nárastová. A najmä, je to čestnejšie ako zmena stavby pred dokončením. Jediná chyba bola komunikačná, EIA sa nemala podávať pred verejnou prezentáciou,“ myslí si architekt.

Developeri prerábajú projekt Konopná, ktorý pobúril obyvateľov Prievozu

Konopná Residence - súčasný stav územia Zdroj: Konopná Residence

Developeri pôvodne plánovali verejnú prezentáciu ešte pred zverejnením zámeru. Starosta ich však požiadal, aby sa nekonala v lete, pretože by to nebolo férové voči ľuďom, ktorí sú na dovolenke. Diskusiu preto naplánovali na september, zámer však už išiel na posudzovanie.

YIT a Immocap podľa B. Kaliského uznali pripomienky k hmote a zaradili spiatočku. Riešením zrejme bude kompromis medzi pôvodným štvorpodlažným konceptom a predloženým šesťpodlažným. „ Z ulice sa to vracia na štyri podlažia a ďalšia hmota je uskočená o štyri metre do vnútrobloku,“ vysvetľuje architekt.

Ľudia tiež odmietli zámer dobudovať Radničné námestie, ktoré napriek názvu nemá charakter námestia. Developeri síce vyčlenia časť pozemku pre verejný priestor, ale namiesto námestia vznikne park ako pokračovanie zelene spred kostola.