Diskusia o tom, či a ako robiť nájomné bývanie v krajine, kde väčšina obyvateľov chce byty vlastniť, je dlhodobá. Stredoslovenská developerská skupina VAV invest sa odhodlala vstúpiť do nájomného segmentu prvým projektom, ktorý môže ukázať cestu aj ďalším firmám.

Nad banskobystrickým nákupným centrom Europa postaví projekt pomenovaný Belveder. Ide o komplex deviatich domov s celkovo 225 bytmi na 3,5-hektárovom pozemku. Budúci rok má naštartovať výstavba prvej etapy so šiestimi objektmi a celkovo 114 bytmi.

O tom, že časť bytov má byť nájomných sa hovorí už dlhšie. „S mestom sme sa na spolupráci napokon nedohodli, tak do toho ideme sami,“ hovorí Peter Valach, konateľ developera. Podľa neho však viac než polovica záujemcov chce byty kupovať.

Jednotky v projekte si totiž možno aj prenajať aj kúpiť. Ak sa klient rozhodne pre prenájom, platí 5 eur/m2 mesačne, čo na tradičný dvojizbový byt s výmerou 50 m2 vychádza 250 eur. Kúpna zmluva s predkupným právom sa podpisuje na tri roky. „Keď bude chcieť nájomca byt kúpiť, odpočítame mu polovicu dovtedy zaplateného nájomného,“ približuje P. Valach.

Developer sa odhodlal do nájomných bytov

Belveder Banská Bystrica (1) Zdroj: VAV invest

Predajná cena nových bytov sa pohybuje na úrovni 1 200 eur za štvorcový meter obytnej plochy vrátane DPH. Výmeru terasu, pivnice a parkovacieho miesta do tejto sumy investor nepočíta, hoci patria k bytu. Rozlohy siahajú od 42- po 72 m2, najlacnejší byt teda stojí 50 400 eur.

Momentálne sa dokončujú posledné povolenia, VAV invest chce začať stavať hneď po zime budúci rok. Prvé bytovky by rád dokončil ešte v tom istom roku s kolaudáciou niekedy začiatkom roku 2015. Aktuálne je podľa developera rezervovaných 70 % bytov, neskladá sa však žiadny poplatok. Financujúcou bankou je Slovenská sporiteľňa.

Developer sa odhodlal do nájomných bytov

Belveder Banská Bystrica (4) Zdroj: VAV invest

„Uvidíme, ako sa bude vyvíjať záujem o prvú etapu a podľa toho rozhodneme o druhej,“ hovorí P. Valach. Developer uvažuje aj nad úverom zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorý pri jednopercentnom ročnom úroku umožňuje za prísnych podmienok stavať nájomné byty aj súkromníkmi.

VAV invest má v developmente niekoľko aktivít, nedávno začala stavať parkovací dom taktiež v Banskej Bystrici. Okrem toho postavila centrum Europa v Banskej Bystrici a vo Zvolene, ktoré chystá aj v Leviciach a Lučenci.

Zobraziť Belveder na väčšej mape