Ako hodnotí vývoj na realitnom trhu v období koronakrízy jeden z našich najväčších developerov? ,,Hoci aj naša spoločnosť pocítila utlmený dopyt, potešilo nás, že išlo o krátkodobú situáciu, ktorá sa prejavila najvýraznejšie v apríli tohto roka. V nasledujúcich mesiacoch však krivka záujmu zákazníkov o nové bývanie zaznamenala stúpajúcu tendenciu. V druhom kvartáli sme predali o 30 percent viac bytov ako v prvom štvrťroku tohto roka. Veľmi pozitívne sa vyvíja tretí kvartál, kde sme už na číslach predaja z druhého kvartálu,“ hovorí Michal Pauer, obchodný riaditeľ Cresco Real Estate v Bratislave.

Male Krasnany
Neprehliadnite

Vlastné bývanie sa stáva luxusom pre bohatších ľudí

Podľa neho ani sprísnenie získania hypoték počas pandémie počet kupujúcich príliš neovplyvnilo. „Klesol však počet investičných nákupov. V období vrcholiacej koronakrízy sme predávali rozlohou väčšie byty, aktuálne je už opäť záujem o celé portfólio. Ponuka bývania v Bratislave je stále veľmi obmedzená, a preto očakávame, že aj ceny novostavieb v určitých lokalitách ešte porastú,“ vysvetľuje M. Pauer. Trend záujmu o menšie byty potvrdzuje aj záujem klientov o dostupné mestské bývanie v ostatnej etape Slnečníc. Hoci spoločnosť spustila jej predaj len začiatkom roka, v prvom objekte je predaných už 35 percent bytov. Dôvodom je nielen dostupné mestské bývanie, ale aj blízkosť budúcej električky a menšia rozloha bytov , prevažujú jedno a dvojizbové.

Developer rovnako ako ostatné spoločnosti od začiatku koronakrízy pristúpil k opatreniam na ochranu zdravia zamestnancov, klientov aj budúcich obyvateľov. „Reštrikčné opatrenia v súvislosti s koronakrízou sa, samozrejme, dotkli aj našej spoločnosti, ale skôr vo význame sprísnených hygienických pravidiel dodržiavaných na stavbách či krátkodobých výpadkov v subdodávkach alebo dočasného nedostatku pracovných síl. Zásadnejšie to však neovplyvnilo časové harmonogramy projektov,“ dodáva Michal Pauer.

Na snímke budova, v ktorej sídli Slovenská komora exekútorov (SKE) na Šustekovej ulici v Bratislave.
Neprehliadnite

Ovplyvní ceny nehnuteľností druhá vlna pandémie? Vývoj naznačil druhý kvartál, tvrdí analytik

Slovenská spoločnosť vlani opäť potvrdila pozíciu najväčšieho rezidenčného developera na Slovensku. Vyplýva to aj z rebríčka TOP 10 lídrov vo výstavbe nových bytov na slovenskom trhu. Za prvenstvo vďačí developer projektu Slnečnice,  novej štvrti na bývanie v bratislavskej Petržalke. Cieľom developera je v lokalite postaviť do roku 2030 vyše 10-tisíc bytov.

Aktuálne má Cresco Real Estate v najväčšej štvrti Slnečnice rozostavaných približne 1 500 bytov, z nich takmer polovicu plánuje do konca roka aj úplne dokončiť. Doteraz celkovo dokončili na Slovensku 4 170 bytov, z nich až 60 percent tvoria byty v Slnečniciach. Aktuálne je vo výstavbe v novej mestskej štvrti ďalších 1 370 bytov.

Slováci lejú voľné peniaze do nehnuteľností
Neprehliadnite

Korona-nekorona, Slováci lejú voľné peniaze do nehnuteľností