- V rodine riešime nasledujúci problém - otec a jeho dvaja súrodenci sú každý tretinový majiteľ domu po ich rodičoch. Otec chce dom pre seba a so súrodencami sa dohodol na tom, že mu svoje podiely „darujú“ takým spôsobom, že sa to urobí len na papieri a mimo zmluvy by ich vyplatil. Aký typ zmluvy by mal s nimi spísať (o prevzatí peňazí za dom), keď v skutočnosti mu ho „darovali“ a takto by fakticky priznali, že to darovanie bolo za financie? Dá sa to takto vôbec riešiť alebo je aj iné riešenie?
Podľa § 628 ods. 1 Občianskeho zákonníka „darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma“. Základným charakteristickým znakom darovacej zmluvy je teda jej bezodplatnosť.
Ak teda má Váš otec v úmysle nadobudnúť spoluvlastnícke podiely svojich súrodencov za odplatu, nemá zmysel, aby bol prevod spoluvlastníckych podielov riešený darovacou zmluvou, pretože ich právna istota na získanie odplaty by tým bola významným spôsobom oslabená.
Z Vášho listu nevyplýva dôvod, pre ktorý zvažujete prevod spoluvlastníckych podielov vo forme darovania, a nie vo forme kúpnej zmluvy. Ak je tým dôvodom obava z povinnosti platenia dane z prevodu nehnuteľností, je potrebné uviesť, že daň z prevodu a prechodu nehnuteľností bola v zmysle § 18 zákona č. 554/2003 Z.z. o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností od 1.1.2005 zrušená. (Len pre úplnosť uvádzam, že v zmysle § 19 toho istého zákona bola zrušená aj daň z darovania).
Okrem bezodplatnosti by bolo možno ešte vhodné upozorniť na ďalší rozdiel medzi kúpou a darovaním. Tým rozdielom je vlastnícky režim, do ktorého nadobúdaná nehnuteľnosť prechádza, a to v závislosti od rodinného stavu nadobúdateľa.
Ak žije nadobúdateľ v manželstve, na základe kúpy nadobúdajú nehnuteľnosť manželia zo zákona do svojho bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V prípade nadobudnutia nehnuteľnosti formou darovania však platí, že nehnuteľnosť bude vo výlučnom vlastníctve obdarovanej osoby.
V rámci zhrnutia všetkých vyššie uvádzaných informácií sa ako najvhodnejšie riešenie vo Vašom prípade javí prevod spoluvlastníckych podielov formou kúpnej zmluvy.
Kúpna zmluva o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti musí mať písomnú formu, pričom právne účinky prevodu vlastníckeho práva vznikajú až povolením vkladu vlastníckeho práva do príslušného katastra nehnuteľností.
Autorka pracuje v advokátskej kancelárii CLServices.