Už vlani mal v novovznikajúcej bratislavskej štvrti medzi autobusovou stanicou Mlynské nivy a mrakodrapom Tower 115 vyrásť Lipový park I. Projekt s 34- a 40-poschodovou vežou na Bottovej ulici je však zmrazený v bode nula.

Ďalšiu cestu teraz hľadá aj jeho plánovaný sused, Lipový park II. Potrebné povolenia sa snaží slovenský developer PK Development, s.r.o., získať s razantne okresaným plánom.

Pôvodne mal v polyfunkčnom Lipovom parku II, nadväzujúcom na jednotku, vyrásť 40-poschodový mrakodrap spolu s ďalšou osemposchodovou budovou. Záujemcom mali ponúknuť vyše 300 bytov a cez 40 apartmánov. Mali vzniknúť aj rozsiahle administratívne priestory a menšia porcia obchodov. Počet parkovacích miest sa mal šplhať cez 600.

Ďalšie mrakodrapy v nedohľadne

Prerobené plány, ktoré spoločnosť predložila na posúdenie štátnym orgánom však obsahujú výrazné škrty. Developer sa v krízových časoch rozhodol z projektu úplne vymazať menšiu 8-poschodovú budovu a zrušiť tak úplne v nej plánované kancelárske priestory.

Apartmánov, ktoré sa pokladajú za nebytové priestory, aj keď sú reálne určené na bývanie, by malo vzniknúť trojnásobne viac.  Postavia sa na úkor bytov, ktorých má byť podľa nových plánov o vyše polovicu menej.

Celkovo by Lipový park II mal po okresaní ponúknuť 180 dvoj-, 76 trojizbových a 16 štvorizbových bytov. Z nich je 150 označovaných ako apartmány, ktoré by mali mať miesto od 4. po 17. poschodie, kde sa ťažšie spĺňajú svetlotechnické normy pre bývanie.

Obchody by mali vzniknúť na prvom poschodí, kancelárie by mali obsadiť druhé a tretie. Parkovacích miest by na štyroch podzemných podlažiach malo po novom byť už len zhruba 360.

Ďalšie mrakodrapy v nedohľadne

„Lipový park II môže vzniknúť aj ako samostatný objekt, nemusí čakať na dokončenie jednotky. V súčasnosti pracujeme na získaní územného rozhodnutia,“ hovorí Peter Kolesár, konateľ developerskej spoločnosti. Ako bude firma postupovať po získaní povolení zatiaľ nie je jasné. Buď pôjde do výstavby sama, či s investorom alebo projekt zmrazí.

V developerskej firme PK Development vlastní trojštvrtinovú väčšinu spoločnosť HS Development z impéria košických podnikateľov Juraja Kamarása a Juraja Krajňáka. Spoločnosť má niekoľko developerských projektov v Košiciach, Bratislave či Tatrách.

Menší podiel má Futuris Properties, ktorej patrí celý projekt Lipový park I. Stoja za ňou podnikatelia Vladimír Vrtiak a Ondrej Gattnar.

Futuris sa okrem iného musel nedávno vysporiadať so skrachovaním projektu Slovany pri Račianskom mýte. Pozemok založený v prospech Privatbanky sa predal v dražbe a nový majiteľ sa zatiaľ rozhodoval nepokračovať v ňom. V reštrukturalizácii je od septembra 2009 aj developer Lipového parku I, spoločnosť Lipový Park, s.r.o.

Vizualizácie - PK Development