Po takmer každom Rande s realitou máme nejaké pocity. Niekedy sú, ako sa dnes hovorí, zmiešané, inokedy sú dobré a niekedy vyslovene zlé. Mali sme aj jeden prípad, keď neboli v podstate žiadne, projekt bol akýsi neutrálny. Podobné je to aj s Cubiconom. Napriek viacerým príjemným dojmom a niekoľkými nie stopercentným, sme jednoznačný dojem nemali. Cubicon je v niečom dobrý, v niečom horší a dokopy je taký... neutrálny.

Na bytovke, kde sú použité materiály vysokého štandardu (citát z oficiálneho webu), udrie na prvý pohľad do očí bezprostredné okolie. Z jednej strany blízkosť nevábnych poloopustených budov Slovenskej televízie, z druhej zďaleka nie poloprázdnych, no o to nevábnejších budov študentského internátneho mestečka.

Česká developerská spoločnosť Sekyra postavila Cubicon akoby bez vnímania susedov – lowcostu v podobe internátu kontruje slušne postavená bytovka s menšou nákupnou promenádou.


Rande s realitou
Práve čítate - Cubicon: bývajte medzi študentmi (pohľad redakcie)
Prepnite na - Telka, internáty, cintorín a Cubicon (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Cubiconu.


Cubicon: bývajte medzi študentmi

Žiadna masovka

Projekt pôsobí ako celok, jednotlivé časti na seba nadväzujú. Rôznorodá a farebná architektúra nevyzerá mdlo, no najmä v rohoch je príliš husto. Komplex nie je malý – ponúka približne 200 bytov, napriek tomu sme v ňom nemali pocit masovosti. Relatívna komornosť je spôsobená tým, že bytovky majú dokopy osem vchodov a obyvateľ tak príde do styku len s niekoľkými bytmi.

Aj okolie developer zvládol – upravené chodníky, parkoviská, medzi domami a obchodmi átrium s detskými ihriskami, zelená strecha na nákupnom stredisku... len škoda tých internátov. Prístupová cesta je z dvoch strán – tá na parkovisko obchodov vedie z hlavnej prístupovej tepny na internáty. Druhá, do bytovej časti vedie cez rampu do zadnej časti projektu, k bytom. Obyvatelia tak majú parkovisko aj priamo pred svojimi vchodmi, aj v podzemných garážach, ktorých prístupová cesta je vyhrievaná. V zime praktické riešenie.

Átrium medzi domami je už prístupné len pre majiteľov bytov cez centrálnu bránku. Objavil sa tu problém, ktorý bránil zriadeniu detských ihrísk skôr ako rok a pol po kolaudácií projektu, tie sa dokončovali v čase našej návštevy. Generálnym dodávateľom stavby bol Metrostav.

Cubicon: bývajte medzi študentmi

Obchodné plus

Kým promenádu a obchodné centrum v rámci projektu Eurovea na bratislavskom nábreží považujú mnohí kvôli veľkému ruchu za negatívum, v Cubicone je to inak. Vstupy do bytov z odlišných strán, malý objem nákupného strediska i oddelené parkovanie a vjazdy do garáží robia z obchodov výhodu. Otázna je jeho obsadenosť a záujem nájomcov, ktorých obchodná pasáž na okraji mesta veľmi neláka. Napriek podľa slov developera takmer plnej obsadenosti sú chodby poloprázdne.

Pre obyvateľov bytoviek sú však aj existujúce prevádzky rýchleho občerstvenia, potraviny Billa, drogéria DM, trafika, kvetinárstvo, pobočky bánk a ďalšie veľkou výhodou. Bez tohto typu služieb by bol projekt medzi potenciálnymi záujemcami menej obľúbený, na blízku totiž okrem študentských potravín na internátoch toho veľa nebolo. Doteraz museli obyvatelia zo širšieho okolia za nákupmi cestovať do najbližšieho lamačského Tesca. Nákupná pasáž ponúka celkovo 5-tisíc m2 prenajímateľnej plochy.

Do budúcna je výhodou aj z hľadiska parkovania, keďže je voľne prístupné. Majú kde zaparkovať návštevy, aj ďalšie auto majiteľov bytov. Blízkosť obchodov a najmä internátneho mestečka spolu s cintorínom priamo oproti projektu zase zvyšuje riziko hluku a príliš veľkého pohybu áut a ľudí v blízkosti domu. V niektoré dni bude pre pokojachtivých obyvateľov lepšie ostať doma. To platí aj o dostupnosti MHD, k lokalite síce vedú linky hromadnej dopravy, no bývajú preplnené.

Cubicon: bývajte medzi študentmi

Presvetlené byty

Dispozície bytov nie sú zlé, i keď niektoré trochu zvláštne. Väčšina jednotiek je však šikovná a ponúkajú buď lodžiu, terasu alebo balkón. Mnoho bytov má aj francúzske okná, a tak sú príjemne presvetlené. Výhľady z nich treba selektovať. Schátrané budovy televízie a internátov, rovnako tak pohľad na rozostavaný hotel Alibaba nie sú výhrou. Na druhej strane – pohľad smerom na kopec, či karpatskú zeleň je príjemný.

Otázna ostáva výstavba v susedstve, developerská Sekyra sa netají plánom postaviť ďalší obytný komplex za Cubiconom, v mieste, kde dnes ležia nižšie budovy STV. To môže prospieť vnímaniu lokality ako vhodnej na život a bývanie, nie len bujaré študentské večierky. Výhľady na zeleň to zase pre niektorých obyvateľov obmedzí.

Ceny bytov sa v čase vyvíjali. Pôvodne stáli 2 200 až 2 500 eur/m2 vrátane DPH, neskôr developer zlacňoval a portál TRENDreality.sk informoval o 10- až 15-percentných zľavách. Dnes developerská spoločnosť pripúšťa úroveň 1 800 eur za štvorec holobytu. K menším bytom treba ešte dokúpiť jedno parkovacie miesto, k väčším dve. Cenovky patria k nižším v hlavnom meste za tento typ vybavenia, zahŕňajúci milé detaily ako plechové kvetináče na zábradliach balkónov, či vyhrievané odtoky taktiež na balkónoch. Pravda, lokalita je podľa nás nižším štandardom a väčšie trojizbové byty stále stoja vyše 200-tisíc eur.

Chodby a ďalšie vnútorné priestory sa nesú v duchu – ani neublížia, ani výraznejšie nepotešia. Chodby k bytom, výťahy a schodištia sú jednoduché, no je na nich dostatok prirodzeného svetla. Nezaškodili by prvky na oživenie ako sú obrazy, či iné vyzdobenie stien. O to sa už musí postarať správca, ktorým je spoločnosť zo skupiny developera. Pivnice sú murované a ponúkajú dostatok miesta. Horšie je to s ich zjavom – prinajlepšom pripomínajú chodby ponorky, prinajhoršom protiatómový bunker.

Cubicon: bývajte medzi študentmi

Príjemným prekvapením sú garáže, ktoré vďaka na bratislavské pomery výnimočným omietnutým stropom pôsobia priestranne a čisto. Samotné státia, ich šírka i výška stropov a nájazdy sú v poriadku a nemal by vzniknúť problém pri manévroch aj s väčším autom.

Záverečná

Cubicon pri ohliadnutí zodpovedá úvodu tohto Rande s realitou – nenadchne ani neurazí. Na tunajšie pomery ide o bytovku z tých kvalitnejších, byty sú príjemné presvetlené, spoločné priestory sú v poriadku, plusom je parkovanie, či nákupná pasáž. Mínusy v podobe škaredého okolia a otáznej budúcnosti lokality vedľa mnohotisícového študentského mestečka zase plusy kompenzujú. Komplexné hodnotenie znie, neutrál.


Rande s realitou
Práve čítate - Cubicon: bývajte medzi študentmi (pohľad redakcie)
Prepnite na - Telka, internáty, cintorín a Cubicon (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Cubiconu.


Ako hodnotíme, ako nás ovplyvňujú developeri a kde všade sme boli. Čítajte tu.