Luxusných, nadštandardných, nadpriemerených a veľkorysých bytov sú v Bratislave tisíce alebo stovky, závisí od toho, kto to hovorí. Investori totiž takmer všetky svoje projekty v posledných rokoch označovali za niečo viac, hoci často mali navyše len to, že ich bytovka bola o desaťročia mladšia ako susedovie panelák vedľa.

Malé byty, nahustené, v nesprávnej lokalite alebo s masovým množstvom bytov ich zaraďovali do šedého priemeru. Nehovoriac o kvalite vyhotovenia.

Condominium Renaissance na bratislavských Dlhých Dieloch bol pre mnohých roky symbolom neúspešného projektu, ktorý skladbou tých najväčších bytov jednoducho netrafil trh a teraz sa s predajom len trápi.

Početnou inzerciou a dvojcifernými percentuálnymi zľavami tento dojem nepriamo potvrdzoval i developer a predajca, spoločnosť Geosan Development SK.­ No tento rok už hovorí opak. V projekte je voľných už len zhruba 20 percent bytov, tvrdí investor.

Condominium Renaissance: luxus na čudnom mieste

Projekt na kopci zaľudneného sídliska sme už síce navštívili tesne po kolaudácii, no to bol len prvý dojem. Teraz sme sa doň vybrali na dlhšie spolu s fotoaparátom preskúmať tie najschovanejšie detaily. Aby sme zistili, ako to s tým luxusom, podľa oficiálneho webu zlacneným o 30 percent, skutočne je.

Luxus na sídlisku

Na vrchole kopca viditeľného z cesty na Devín vyrástlo sedem bytoviek. Štyri v prvom rade a tri v druhom, menej atraktívnom, neponúkajúc také podarené výhľady na zelené Rakúsko. Bezprostredné okolie je fajn, neponúka žiadne úlety v podobe škaredých skládok, či starých zanedbaných panelákov. Problematickejšie sú širšie vzťahy, byty s prívlastkom luxusné totiž ležia na Dlhých Dieloch, ktoré budú čoskoro aj v učebniciach označované za prehustené sídlisko (klik pre foto). Vo vnútri týchto bytov to však necítiť, do okien stovky susedov nevidia.

Condominium Renaissance: luxus na čudnom mieste

No keďže sídlisko sa vyznačuje mnohými skôr priemernými novostavbami, umiestnenie luxusných bytoviek tu nesedí. Nepriaznivý dojem sa však podarilo eliminovať najmä polohou tesne na okraji kopca a orientáciou takmer všetkých okien smerom na rakúske lesy a kopce. Aj dopravná dostupnosť je v porovnaní s väčšinou mestskej časti lepšia – prístupná priamo z Devínskej cesty, nie komplikovaným krútením sa pomedzi paneláky.

Prekáža iba tesná prítomnosť elektrického vedenia zo zadnej strany zadného radu bytoviek, či nepekný pohľad smerom na sídlisko. Výhodou je naopak nedávno dobudovaný priestranný park v susednom projekte Rezidencia Kaskády, či potraviny Jednota kúsok vyššie, ktoré práve budujú. Prudký kopec zároveň odstránil aj hrozbu – tesnú výstavbu v susedstve. Tu skutočne nehrozí.

Condominium Renaissance: luxus na čudnom mieste

Kotle, krby, stropy

Vjazd do Condominia Renaissance je monitorovaný (klik pre foto vjazdu) a celý vnútroblok obohnaný plotom. Na poriadok dohliada 24-hodinová recepcia, čo je však v projekte tohto typu samozrejmosťou. Oveľa horšie to bolo v čase našej návštevy s úpravou trávnikov a najmä ohyzdným kontajnerovým stojiskom medzi prvým a druhým radom domov (klik pre foto). Podľa informácií TRENDreality.sk má ostať tak, ako je. Nuž, ak niekomu vyhovuje pozerať sa zo 400-tisícového bytu na smeti susedov...

Vchody do domov sú pomerne skromné, no postačia. Aspoň nie sú okázalo vyzdobené mramorom, ako inde. Súkromie dodávajú len dva byty na každom poschodí, s najčastejšou výmerou od 150 po 230 štvorcových metrov. To znamenalo náročné dispozičné riešenie, ktoré prinieslo plus i mínus. Za jedným centrálnym obývacím priestorom totiž nasleduje dlhá chodba plná izieb (klik pre foto a pozrite si aj dispozíciu) ako v hoteli. Plusom takéhoto riešenia je ale jednoznačné rozdelenie na dennú a nočnú časť.

Condominium Renaissance: luxus na čudnom mieste

Všetky byty v projekte dokončil Geosan v štádiu holobytu. Podľa investora najmä preto, že klienti si ich chceli zariaďovať sami podľa individuálneho vkusu a viacerí len na zariadenie minuli ďalšie desiatky tisíc eur. Príjemne pôsobia vysoké stropy, v ktorých sú schované potrebné káble a potrubia (klik pre foto), ako aj príprava na krb v každom byte v cene. Klimatizácia a hliníkové okná sú taktiež v projekte tohto typu žiadané a klient ich aj nájde.

Ceny bytov v čase skutočne zlacňovali, kým na jeseň 2008 sa ponúkal štvorec po prepočte za 2 800 eur vrátane DPH, dnes je priemer okolo úrovne 2 200 eur. Navyše, v cene je už aj jedno parkovacie státie v lacnejšom hornom rade domov a dve miesta v drahšom spodnom rade. Napríklad byt s výmerou 156 m2, predzáhradkou, pivnicou a garážovým státím v hornej línii stojí 360-tisíc. Ide o vysoké sumy, v konkrétnom byte však klient vidí, za čo si pripláca.

Každý má svoj vlastný kotol, navyše ležiaci mimo bytu. Z chodby na každom poschodí existuje totiž vchod do samostatnej miestnosti, kde sú kotle umiestnené. V rámci pravidelných revízií tak majiteľov bytov nik neobťažuje. To je veľké plus, miestnosť je navyše až zbytočne veľkorysá. Podobne priestranná je aj ďalšia miestnosť, umiestnená v zadnej časti budov. Zvukovo izolovaná a žalúziami odtienená ukrýva klimatizačné jednotky pre byty na konkrétnom poschodí. Žiadne ohavné a hlučné skrine prilepené na stenách.

Pochvala

Na podobnej úrovni sa nesú aj spoločné priestory, jediným negatívom projektu tohto štandardu sú snáď len neomietnuté stropy v garážach. Všetko ostatné je však upratané a aj samotné státia nemajú tradičných 12 m2, ale 18. Pivnice podobne príjemne prekvapia, omietnuté steny neprivedú strach. Horný rad domov ešte okrem bytov ponúka veľký priestor na prízemí, plánovaný ako bazén. Tu sa aktuálne rokuje s potenciálnym kupujúcim, developer ho sám spravovať nechce.

Condominium Renaissance: luxus na čudnom mieste

Projekt je podľa investora vypredaný na 80 percent, z čoho sú však viaceré kúpy investičné. Naživo však ani po roku a pol slabého predaja nepôsobí prázdno, na mnohých terasách sú vysadené tuje, umiestnené letné sedenia, či detské hračky.

Condominium Renaissance sa napriek nie šťastnému umiestneniu v preľudnenej mestskej časti môže nazývať projektom prevyšujúcim štandard. V siedmich bytovkách ponúka to, čo mnohé iné podobne luxusne sa tváriace domy neponúkajú ani náhodou. Či už v podobe obrovských bytov, priestranných garáží a viacerých dotiahnutých detailov.

Condominium Renaissance: luxus na čudnom mieste

O slovenskom rezidenčnom trhu to však hovorí jedno. Je škoda, že drahý projekt treba za splnenie očakávaní pochváliť a nie pokarhať, že očakávania naopak nepredbehol. Veľa iných projektov sa totiž napriek vyhlasovanému nadštandardu a luxusu očakávaniam ani len nepribližuje.

V Rande s realitou sme recenzovali aj ďalšie projekty. Pozrite si všetky.

Link na oficiálny web Condominium Renaissance.

Foto – Ľuboš Mistrík