Priemerné ceny bytov v sedempodlažnom objekte dosahujú približne 2 600 až 3 100 eur/m2 vrátane DPH. Developer od začiatku hovorí o výbornej lokalite i vysokom štandarde vybavenia. Veľké sú i samotné byty, cena posledných voľných v konečnom dôsledku dosahuje 290-tisíc a viac eur.

Pôvodný termín dokončenia projektu znel jar 2016, určite sa však bude posúvať, keďže už niekoľko mesiacov tu stojí len hrubá stavba. O jej kvalite z trhu nepočuť žiadnu kritiku, problémom ale ostáva meškanie. Predpokladaným termínom začatia kolaudácie je v súčasnosti podľa informácií TREND Reality koniec tohto roka.

Dodávateľ je preč

Z projektu odišiel generálny dodávateľ, spoločnosť Me&Co. a.s., ktorá mala pôvodne termín na dokončenie stanovený na 15. decembra 2015, čo je ešte o pár mesiacov skôr ako oficiálne udával developer. Je to bežná prax, vždy sa počíta s rezervou. Do vlaňajšieho augusta však stavbári dokončili len hrubú stavbu, odvtedy práce napredovali pomaly až napokon vôbec.

Dodávateľ vysvetľuje zastavenie výstavby nesúladom medzi objednanými prácami a dokumentáciou k nim, ktorú investor nedodal. K tomu pridáva i ďalšiu nespokojnosť s tvrdým postupom developera. Medzi rečou však priznáva, že s developerom podpísal nevýhodnú zmluvu už na začiatku, čo hodnotí ako chybu. ITB jednotlivé prípady nechce komentovať.

O čo ide v meškajúcom projekte Sokolská pod Slavínom

Sokolská Zdroj: ITB

„Celú situáciu sme so spoločníkom aj právnikom vyhodnotili ako vysoko rizikovú a v zmysle obchodného zákonníka sme v novembri 2015 odopreli plnenie diela z dôvodu neposkytnutia súčinnosti zo strany objednávateľa,“ hovorí Tomáš Pull, konateľ firmy Me&Co. Objednané práce zo strany ITB a ich úhrada boli riešené dlho po ich realizácii, ak vôbec, dodáva.

Spoločnosť podľa neho chcela s investorom podpísať dodatok k zmluve o posune termínu z dôvodu nedodania platnej realizačnej projektovej dokumentácie i neodsúhlasenia objednaných zmien na projekte. Developer podľa T. Pulla síce ponúkol posunutie termínu formou „gentlemen`s agreement“, dodávateľ to ale chcel na papieri. Tu mala komunikácia zamrznúť, investor si uplatnil aj bankovú garanciu.

Predošlá spolupráca

Zástupca stavebnej firmy kritizuje aj postup ITB, keď ako generálny dodávateľ nemal zmluvu priamo s majiteľom pozemku, ale s dcérskou spoločnosťou skupiny. „Na strane objednávateľa existuje nulová garancia úhrad, myslené ako majetok spoločnosti,“ hovorí T. Pull.

Štandardným postupom na trhu dnes naozaj je, že generálny dodávateľ podpisuje zmluvu s SROčkou vytvorenou práve za účelom výstavby projektu, ktorá je aj vlastníkom pozemku a projektov.

O čo ide v meškajúcom projekte Sokolská pod Slavínom

Sokolská Zdroj: ITB

Dodávateľ pre firmu okrem Sokolskej pracoval na petržalskom projekte Nový Háj pri dostihovej dráhe ocenenom architektonickou cenou CEZAAR. Hovorí tu o pokute v záverečnej fáze výstavby, ktorá bola neskôr započítaná vo forme zľavy z ceny za dielo a druhý spoluinvestor „svoju“ časť pokuty odpustil.

Na otázku, prečo potom išiel s ITB do ďalšieho projektu, vysvetľuje, že predpokladal, že si developer nebude chcieť pokutami z predošlej realizácie "potopiť" dodávateľa novej stavby.

Spoločnosť Me&Co má niekoľko referencií, jednou z nich je napríklad komerčná zóna Pharos pri letisku, kde mu tiež hovorí o nevyrovnaných bodoch. Okrem toho stavala ďalšiu petržalskú stavbu, podľa informácií TREND Reality však investor s touto firmou predčasne ukončil spoluprácu. T. Pull pripravuje výstavbu vlastného projektu na bratislavskej Kolibe.

Množstvo plánov

Spoločnosť ITB je podnik dvoch architektov a bývalého bankára, ktorí majú za sebou viacero projektov v hlavnom meste. Jedným z prvých bola výstavba obytnej zóny Rusovský sad v Rusovciach, okrem Nového hája postavila aj kancelársku Business Garden Štefánikova v centre a Wallenrod taktiež v centre mesta. Dodávateľ tohto projektu je v konkurze a najväčšiu pohľadávku eviduje práve voči ITB. Dnes developer chystá výstavbu Čerešní, Mamapapa a projektu na Kolibe.

„Nakoľko sme viazaní povinnosťou mlčanlivosti, nemôžeme jednotlivé prípady konkrétne komentovať,“ hovorí Ivan Rolný, konateľ developerskej spoločnosti. „Uisťujem však, že spoločnosť ITB Development a.s., ako ani žiadna dcérska spoločnosť nemá finančné problémy a všetky záväzky voči dodávateľom si plní riadne a včas. Takisto nemáme žiadne záväzky po lehote voči našim financujúcim bankám, klientom, zamestnancom, ani voči iným partnerom,“ vysvetľuje.

„V jednom z prípadov sme dodávateľovi ponúkli bezodplatné skrátenie lehoty splatnosti faktúr o polovicu tak, aby sa zabezpečil čo najplynulejší priebeh výstavby,“ približuje zástupca developera. Pravdepodobne tým myslí práve stavbu na Sokolskej, kde skrátenie splatnosti faktúr potvrdzuje aj dodávateľ.

„Z dôvodu veľmi vážneho porušovania zmluvných podmienok sme v jednom prípade boli nútení odstúpiť od zmluvy s dodávateľom stavebných prác a stavbu dokončiť s inými dodávateľmi. V prvom rade však vždy pri problémoch volíme cestu vzájomných rokovaní a uprednostňujeme dohodu aj v prípade, že nám zmluva dovoľuje radikálnejší postup,“ hovorí I. Rolný.

Aktualizované (29.4.2016 o 8:45 o vyjadrenie T. Pulla): „Žiadna bezodplatná skrátená splatnosť faktúr medzi spoločnosťou ITB Construction a Me&Co. a.s. nebola nikdy dohodnutá, konštatuje zástupca dodávateľa.

Hľadanie pravdy

Rozhodnúť, kto má v spore ITB vs. Me&Co. pravdu je veľmi náročné. TREND Reality to stálo niekoľko mesiacov snahy a stretnutí s rôznymi viac či menej zainteresovanými stranami, ale výsledok stále nie je jednoznačný. Po pátraní vieme aspoň konštatovať, že developer má tvrdo nastavené zmluvy, hoci v prípade Sokolskej urobil niekoľko ústretových krokov. Nie je ale štandardné, že generálny dodávateľ uzatvára zmluvu s dcérou developera, ktorá nevlastní konkrétny projekt či pozemky. Neoficiálne vyjadrenia bývalých partnerov zasa „hrajú“ proti dodávateľovi, takisto aj množstvo dokumentov. V konečnom dôsledku zmluvu podpísal dobrovoľne a developer jej plnenie „len“ vyžaduje.