Otázka: Mám hypoúver na byt, splácam ho už 7 rokov. Teraz som prišiel o prácu a mám strach, či budem zvládať splácanie. Je možné pozastaviť splácanie úveru na nejaký čas alebo upraviť výšku splátky? Existuje nejaké riešenie?

Riešení tejto situácie je niekoľko, ich vhodnosť závisí od Vašich možností a požiadaviek.

Prvou možnosťou je požiadať banku o úpravu splátkového kalendára. Splátkový kalendár sa spravidla upraví na obdobie 6 až 12 mesiacov a odklad sa týka iba istiny, teda len jednej časti splátky, úroky musíte platiť ďalej.

Druhou možnosťou je požiadať o predĺženie doby splatnosti úveru, čím sa zníži mesačná splátka. Úver sa Vám síce o niečo predraží, ale ak máte momentálne pomerne krátku splatnosť, predĺženie Vám môže výrazne znížiť mesačnú splátku.

Riešením môže byť aj výmena bytu za menší alebo jeho predaj a kúpa lacnejšej nehnuteľnosti. Niektorí klienti riešia dočasnú situáciu s neschopnosťou splácať úver dočasným presťahovaním sa k rodine či známym a prenájmom svojej nehnuteľnosti.

Niektorým vyhovuje aj prenájom jednej miestnosti v byte, čo postačí na čiastočné splácanie mesačných splátok. Ak žiadna z možností nie  je vyhovujúca alebo sa nedajú realizovať, posledným riešením je dohodnúť sa s bankou na predaji bytu a splatení úveru.

Autorka pracuje v spoločnosti Hypocentrum, a.s.