Otázka: Môj bývalý manžel vlastní štvrtinu nehnuteľnosti. Nemá záujem sa so mnou rozumne dohodnúť na výške sumy za uvedenú štvrtinu, naopak, pýta si za ňu omnoho viac, ako mu patrí podľa odhadcu. Ako môžem vyriešiť tento spor?
Pokiaľ máte záujem zrušiť a vyporiadať podielové spoluvlastníctvo, podľa Občianskeho zákonníka je potrebné postupovať predovšetkým na základe dohody podielových spoluvlastníkov. Ak dohodu nie je možné dosiahnuť, môže podielové spoluvlastníctvo na návrh niektorého z podielových spoluvlastníkov zrušiť a vyporiadať súd.
Súd ale pri rozhodovaní o návrhu na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva nie je viazaný návrhom, pokiaľ ide o spôsob vyporiadania podielového spoluvlastníctva. Súd podielové spoluvlastníctvo vyporiada prednostne reálnym rozdelením spoločnej veci medzi spoluvlastníkov podľa výšky ich spoluvlastníckych podielov.
Použiť tento spôsob vyporiadania je však možné len za predpokladu faktickej a funkčnej deliteľnosti predmetu spoluvlastníctva. Nehnuteľnosti je pritom možné rozdeliť len vertikálnym spôsobom, ak stavebnými úpravami vzniknú samostatné veci.
Stavebné úpravy potrebné na faktické rozdelenie veci však nesmú byť neprimerane nákladné a spoluvlastníci musia byť ochotní náklady na rozdelenie veci znášať. V prípade stavieb slúžiacich na bývanie je nevyhnutné skúmať aj funkčnosť prípadných novovzniknutých vecí v súvislosti s pripojením vody a energií. Otázku deliteľnosti stavby súd posudzuje v každom konaní individuálne vo vzťahu ku konkrétnej veci.
Ak by reálne rozdelenie veci nebolo možné, druhým spôsobom súdneho vyporiadania podielového spoluvlastníctva je prikázanie veci za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom.
Súd v tomto prípade určí za výlučného vlastníka veci jedného z podielových spoluvlastníkov a zároveň ho zaviaže zaplatiť primeranú náhradu spoluvlastníkovi, ktorý o svoje spoluvlastníctvo rozhodnutím súdu príde.
Predpokladom aplikácie tohto spôsobu vyporiadania podielového spoluvlastníctva je účelné využitie veci a súhlas podielového spoluvlastníka, ktorému má byť vec prikázaná do vlastníctva.
Určenie primeranej náhrady, za ktorú súd prikáže nehnuteľnosť do vlastníctva jednému zo spoluvlastníkov, je v kompetencii súdu, ten bude pravdepodobne vychádzať zo znaleckého posudku.
Informácia obsiahnutá v tomto stanovisku má výlučne iba všeobecnú povahu, nie je poskytovaním právnych služieb a teda nezakladá zodpovednosť advokátskej kancelárie za jej obsah.
Autor pracuje v advokátskej kancelárii CLServices.