S novodobým čínskym mestom Kangbashi (Kchang-pa-š) mali jeho zakladatelia smelé plány. Malo sa stať druhým hospodársky najvýznamnejším miestom v krajine, hneď za Pekingom. Do dnešného dňa sa tak nestalo.

Novovystavaná metropola s potenciálom prijať vyše milióna prosperujúcich a bohatých obyvateľov, zíva prázdnotou. Oficiálne štatistiky hovoria o nulovej populácii, neoficiálne o čísle 20-tisíc. Podľa portálu chinadaily.com predalo mesto do apríla 2010 niečo vyše 9-tisíc bytov, čo stačí pre 29-tisíc obyvateľov. Štatistika ale uvádza, že polovica z nich je dodnes neobývaná.

Preto sa Kangbashi paradoxne stalo v krátkom čase mestom realitného boomu a mestom duchov súčasne. Na milosť osudu tu zostávajú tisíce budov, ktoré zrejme nikdy nenaplnia svoj význam. Investor, čínska vláda, tu prefinancoval za prvých šesť rokov výstavby zhruba tri miliardy amerických dolárov (2,3 miliardy eur).

Čínske mesto duchov

Mesto sa nachádza na severe krajiny, v oblasti Vnútorné Mongolsko. Z historického hľadiska je miesto známe ako rodisko Džingischána – zakladateľa Mongolskej Ríše z 12. storočia. Samotné mesto sa však žiadnou históriou pýšiť nemôže.

Jeho výstavba sa začala v roku 2004 ako výsledok ambiciózneho plánu vytvoriť obytnú zónu a strategické obchodné miesto. Nachádza sa v blízkosti mesta Ordos, ktorého populácia dosahuje 1,6 milióna obyvateľov.

Čínske mesto duchov

Hrubý domáci produkt mesta prevyšuje 21-tisíc amerických dolárov (15 800 eur), čo je vysoko nad priemerom krajiny. Rozrastajúca sa mongolská púšť núti, aby sa miestne úrady a väčšina obyvateľov presťahovali do Kangbashi.

Metropola sa môže pochváliť ultramodernou infraštruktúrou. Nechýbajú tu školy, štadióny, múzeá, námestia, luxusné vily. Napriek občianskej vybavenosti , prisťahovalcov odrádza nedostatok nemocníc, slabý prístup k vysokorýchlostnému internetu, či káblovej televízii. Nájsť obyčajné potraviny môže trvať niekoľko hodín jazdy autom.

Čínske mesto duchov

V minulosti prudko rastúce ceny nehnuteľností zmazali vyhliadky Kangbashi stať sa symbolom moderného života v Číne. Sľuby o lacnom a modernom bývaní sa totiž v ostatných rokoch strácali zo dňa na deň. Priemerná cena za štvorcový meter nehnuteľnosti sa pohybovala v roku 2010 okolo 1 115 amerických dolárov, pričom medziročne vyskočila o viac ako sto percent.

Oblasť, ktorá v sebe ukrýva veľké ložiská zemného plynu a uhlia, tak naďalej čaká na prvých obyvateľov. Aj keď sa Čína môže pochváliť vysokým hospodárskym rastom, analytici varujú pred prasknutím realitnej bubliny. A to by mohlo mesto Kangbashi nenávratne pochovať.

Foto - © amazepicsvids.blogspot.com

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.