Čína zmierňuje niektoré pravidlá týkajúce sa nákupu nehnuteľností. Okrem iného zníži súčasné úrokové sadzby hypotekárnych úverov pre ľudí, ktorí si kupujú svoju prvú nehnuteľnosť. Zároveň v niektorých mestách zníži zálohové platby. Čínska centrálna banka a Úrad pre finančný dohľad uviedli, že tak robia s cieľom oživiť trh s nehnuteľnosťami.

Od 25. septembra môžu kupujúci požiadať banku o zníženie úrokovej sadzby svojich existujúcich úverov. Dlžník a banka sa môžu dohodnúť na jednom z dvoch spôsobov zníženia úrokových sadzieb hypoték. Buď znížením úrokových sadzieb na existujúcich úverových zmluvách alebo získaním nového úveru s nižšími sadzbami výmenou za existujúcu hypotéku.

V niektorých mestách sa zníži aj pomer akontácie, ktorú musí potenciálny kupujúci zaplatiť z vlastného vrecka. Tento pomer by nemal byť nižší ako 20 percent pri kúpe prvého bývania a nižší ako 30 percent pri kúpe druhého bývania. V súčasnosti je vo väčšine veľkých miest pomer zálohovej platby pri prvom bývaní približne 30 percent a pri druhom bývaní 40 percent alebo viac.

Peking zvyšuje úsilie na podporu problémového trhu s nehnuteľnosťami, ktorý tvorí približne štvrtinu čínskej ekonomiky. Jeden z najväčších čínskych developerov, spoločnosť Coutry Garden, zaznamenal v prvom polroku rekordnú stratu 6,7 miliardy dolárov. V centre krízy v čínskom realitnom sektore je spoločnosť China Evergrande Group. Spoločnosť koncom minulého roka oznámila, že jej dlh vzrástol na 340 miliárd dolárov. Jej finančné problémy sa rozšírili na celý realitný sektor. Viacerí ďalší developeri nesplácajú svoje dlhy a zanechávajú nedokončené stavebné projekty po celej krajine.

Ďalšie dôležité správy

Economists Warn Of Real Estate Bubble
Neprehliadnite

Realitná bublina spľasla, prichádza recesia súvah. Čína vstupuje na japonskú cestu