V satelitnom mestečku Čierna voda na dosah od hlavného mesta vznikajú ďalšie nové obytné zóny. V lokalite medzi mestskou časťou Vajnory a obcou Chorvátsky Grob pripravuje spoločnosť IUSA, a.s. vyše 300 nových bytov v rodinných domoch a bytovkách v zóne Triangel. Čierna voda leží vo vzdialenosti približne 15 km od centra Bratislavy.

Spoločnosť IUSA pripravuje rodinné domy, dvojdomy i bytovky na okraji Čiernej vody smerom na Chorvátsky Grob oproti ďalším budovaným areálom, ako napríklad Mlynský klin. „Začíname s výstavbou inžinierskych sietí,“ hovorí pre eTREND zástupkyňa developera Andrea Sádovská. Na jeseň tohto roku by mali položiť základy prvých domov. Ich výstavba potrvá podľa investora 18 mesiacov, v roku 2009 by sa tak mohli do lokality nasťahovať prví obyvatelia.

Čierna Voda: Ďalšie stovky nových domov

V zóne Triangel vzniknú domy aj byty.

Na ploche osemnástich hektárov pripravujú päť- až desaťárové pozemky pre 149 rodinných domov. Ďalej plánujú 36 dvojdomov, 38 radových domov a tri štvorpodlažné bytovky. „Prekvapil nás najmä záujem o byty,“ prezrádza A. Sádovská.

Za štvorcový meter pozemku zaplatí záujemca 2700 korún s DPH. Vybrať si potom môže jeden zo štyroch typov rodinných domov s rozlohou od 96 až po 135 m2. Ceny domov sa pohybujú okolo 26 tisíc korún s DPH za štvorec. Za štvorcový meter bytu zaplatí záujemca od 25 po 40 000 korún s DPH. Spoločnosť má v súčasnosti 25 rezervácií.

Druhý projekt pod názvom Panónsky háj rozbehla firma Šajtoš, s.r.o. V súčasnosti stavia prvú etapu - 99 rodinných domov. Zároveň začína s predajom druhej, ešte rozsiahlejšej časti projektu na začiatku Čiernej vody.

Panónsky háj vyrastá na pozemkoch s rozlohou štyroch až necelých 16 árov. Ceny sa pohybujú okolo 2800 Sk za štvorcový meter. Záujemca si môže nechať postaviť troj- až päťizbový dom, a to jedno- alebo dvojpodlažný. Obývateľná plocha sa pohybuje od približne 80 po 176 m2.

Na výber je osem druhov architektonicky moderných domov. Ich ceny začínajú na necelých troch miliónoch korún a končia pri šiestich miliónoch. Podľa informácií z realitnej kancelárie Riešime bývanie, ktorá domy predáva, je z necelej stovky predaných už 60 pozemkov. Stavebné firmy v súčasnosti budujú 27 rodinných domov a uvažuje sa aj o prizvaní ďalšieho staviteľa.

Čierna Voda: Ďalšie stovky nových domov

Panónsky háj prinesie v prvej etape 99 domov. 

S budovaním v zóne začali v roku 2006, investor hovorí o dokončení lokality do dvoch rokov. Okrem toho pripravuje aj druhú etapu výstavby, ďalších 180 domov. Budovanie a predaj druhej etapy chcú naplno rozbehnúť v júli tohto roka, ukončenie sa predpokladá v priebehu roka 2009.

Investori v okolí navzájom spolupracujú najmä v oblasti služieb. V blízkosti obytných zón sa totiž pripravuje rozsiahla 90096 target=blank>Monarská alej, ktorej súčasťou majú byť aj obchody. Podľa A. Sádovskej spoločnosť IUSA práve preto zatiaľ podobné služby v Triangli nechystá. V Panónskom háji investor taktiež nepripravuje väčšiu občiansku vybavenosť, spolieha sa najmä na blízkosť Bratislavy.

Vizualizácie - Čierna Voda Triangel a Panónsky háj