Parkovisko pri ružinovskom jazere Štrkovec sa už pred rokmi malo zmeniť na bytový dom. Pôvodne to majiteľ pozemkov, developerská spoločnosť Urbicom, a.s., skúšal s nákresmi 24-poschodového vežiaka.

Nápad postaviť približne dve stovky bytov a podobný počet parkovacích státí spojil obyvateľov z okolia, ktorí žiadali starostu o zastavenie projektu. Teraz sa firma podľa dokumentov predložených štátnym orgánom na posúdenie pokúša uspieť so zmenšeninou.

Už tento rok by chcela začať stavať dom s jedenástimi nadzemnými podlažiami, pričom hotový by mal byť v roku 2014. Nezmenila sa pritom len veľkosť projektu, ale aj názov. Pôvodné Albireo sa premenovalo na bytový dom Monte Verde.

Chystaný vežiak pri Štrkovci sa zmenšil

Monte Verde - posledná známa vizualizácia Zdroj: Urbicom

Predpokladané náklady stavby investor odhaduje na 10,8 milióna eur. Priniesť by mal 63 bytových jednotiek aj poschodie pre kancelárie. Na prízemí a prvom podzemnom podlaží by mali byť priestory pre služby a fitnes.

Medzi druhým podzemným a druhým nadzemným podlažím by mala vzniknúť garáž s viac ako 150 parkovacími miestami, ďalších 49 by malo byť na povrchu. Na streche garáže sa počíta s vysadením strešnej zelene. V súvislosti s výstavbou treba vyrúbať stromy na súčasnom parkovisku. Podľa developera však projekt predpokladá, že po jeho dokončení bude viac zelených plôch ako v súčasnosti.

Chystaný vežiak pri Štrkovci sa zmenšil

Budova by mala mať tri bloky, pričom najvyšší by mal spomínaných jedenásť podlaží. Druhý by sa týčil do výšky ôsmich podlaží a tretí by mal šesť podlaží. Druhé podlažie by bolo vyhradené pre administratívu, zvyšok na bývanie. Celkovo by malo byť v ponuke päť jednoizbových, 24 dvojizbových, tri desiatky trojizbových a štvorica štvorizbových bytov. Plán sa však ešte počas výstavby môže zmeniť.

Zasiahnuť by aj tentokrát mohli obyvatelia mestskej časti Ružinov. Hovoriť do plánovanej výstavby mi mohli cez územné plány zón. Do diskusie sa ich snaží vtiahnuť mestská časť.

Vizualizácie a foto - Urbicom