CTR Group aktuálne ohlásila kúpu areálu po zbúraných Odevných závodoch kapitána Nálepku medzi Alvinczyho a Bellovou ulicou. Na ploche takmer 1,1 hektára môže vzniknúť približne 350 bytov a supermarket. CTR plánuje začať s výstavbou do dvoch rokov.

Územný plán určuje pre pozemky prevažne bytovú zástavbu. CTR aktuálne pracuje na dokumentácii pre územné rozhodnutie. Autorom urbanistickej koncepcie je košický architekt Juraj Koban, s ktorým CTR dlhodobo spolupracuje aj na ďalších projektoch.

Jeho ateliér navyše už pred tromi rokmi spracoval štúdiu na územie s názvom Rezidencia Albelli na objednávku vtedajšieho vlastníka pozemkov (z nej pochádzajú vizualizácie v článku). Navrhla mestský blok s výškou od šesť do 12 podlaží, s takmer 350 bytmi, 1 400 štvorcovými metrami občianskej vybavenosti a 650 parkovacími miestami. Developer však pre TREND Reality potvrdil, že architekti pracujú na novom návrhu.

„Počas piatich až siedmich rokov dokončíme v centre a širšom centre Košíc takmer 900 bytov a 12-tisíc štvorcových metrov komerčných plôch, čo nie je na štvrťmiliónové mesto vôbec málo, a to ani v dnešnej dobe rekordného dopytu,“ hovorí Ján Horváth, riaditeľ divízie Real Estate v CTR Group a predseda predstavenstva dcérskej spoločnosti VSH development.

Postavenie CTR ako najväčšieho developera v Košiciach potvrdzuje aj nedávno zverejnený prvý rebríček najväčších developerov bývania na Slovensku, ktorý zostavili TREND Reality so spoločnosťou JLL. CTR Group obsadila celkovo 13. miesto v počte predávaných bytov v rokoch 2012 až 2017. Nový projekt môže developera posunúť do prvej desiatky.

Český developer ovládol centrum Košíc, kupuje ďalší projekt

Rezidencia Albelli Zdroj: Albelli

Do Košíc vstúpila projektom Rezidencia pri radnici s 390 bytmi a supermarketom. Komplex v centre mesta má byť dokončený do konca tohto roka. Predané sú už štyri pätiny bytov. Na konci prvého polroka odštartoval developer výstavbu multifunkčného komplexu Business Centre Košice III, ktorý nadväzuje na pôvodné biznis centrum.

Projekt tvorí 3 200 m2 obchodov, sedemtisíc štvorcových metrov administratívnych plôch a 141 bytov. V tomto projekte však byty nie sú určené na predaj, CTR ich chce zariadiť a trhovo prenajímať. Dokončenie je plánované v druhom polroku 2019.

Český developer ovládol centrum Košíc, kupuje ďalší projekt

Business Centre Košice III Zdroj: CTR group

„Košice sú univerzitné mesto a hospodárske centrum východného Slovenska. Po vzore už osem rokov úspešne fungujúceho areálu Albertov Rental Apartments v Prahe a tento rok otvoreného komplexu Residenz am Zwinger v Drážďanoch chceme koncept nadštandardného nájomného bývania s doplnkovými službami pod značkou našej skupiny preniesť aj do Košíc,“ vysvetľuje J. Horváth.

CTR Group tak má aktuálne v Košiciach vo výstavbe 531 bytových jednotiek, zhruba štyritisíc štvorcových metrov maloobchodných priestorov a približne sedemtisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov.

Skupina nedávno ohlásila aj prvý projekt v Bratislave. V projekte Karloveské terasy plánuje postaviť 90 bytov. Okrem Česka a Slovenska je aktívna aj v Nemecku, Rakúsku a Maďarsku.