Obstaranie vlastného bytu s plochou 70 metrov štvorcových vyšlo občana Českej republiky vlani na 13,3 priemerného hrubého ročného platu. Po náraste o 1,1 priemerného platu od roku 2020 sa tak Česko radí na pozíciu krajiny s najmenej dostupným vlastným bývaním v Európe. Predposledné je Slovensko, kde na kúpu takého bytu občania vynaložia 12,8 priemerného hrubého ročného platu, vyplýva z výsledkov štúdie Deloitte Property Index 2022, ktorú má ČTK k dispozícii.
,,V porovnaní vybraných európskych metropol je na tom horšie ako Praha, kde získanie vlastného bývania vychádza na 15,3 priemerného hrubého ročného platu, len Amsterdam. Holanďania za byty vo svojom hlavnom meste vydajú 17,7 priemerného platu. Najmenej takých platov, 6,8, stojí bývanie v Osle,“ uviedol vedúci partner vo finančnom poradenstve Deloitte Miroslav Linhart.
Priemerná transakčná cena nových bytov vzrástla v 18 z 21 analyzovaných krajín. Najintenzívnejší nárast zaznamenalo Maďarsko, o 24 percent. V Česku bol nárast 14,4 percenta, teda štvrtý najvyšší.
Pokles bol v Lotyšsku (mínus 1,3 percenta), Slovinsku (mínus 3,8 percenta) a Španielsku (mínus 8,5 percenta). Priemerná transakčná cena nových bytov v Česku za minulý rok činí 3 342 eur za m2. Najvyššia je vo Veľkej Británii, 4 905 eur/m2, najnižšia v Bosne a Hercegovine, 974 eur/m2.
Najväčší rast cien bol v Košiciach
Najdrahšie mesto je opäť Paríž, kde sa transakčná cena nových bytov pohybuje okolo 13 500eur/m2. Vysoké priemerné transakčné ceny sú tiež v Mníchove, Londýne, Osle, Frankfurte a Amsterdame. Najnižšie priemerné transakčné ceny ponúkajú Varna (885 eur/m2) a Burgas (900 eur/m2) v Bulharsku.
Najväčší medziročný rast cien zaznamenali Košice, a to o 38,2 percenta. Ďaleko nebolo ani Brno s 22,4 percentami a Praha, v ktorej priemerná transakčná cena za nový byt vzrástla o 20,1 percenta, upozornil expert na trh s nehnuteľnosťami v Deloitte Petr Hána.
Pri porovnaní miest voči ich národnému priemeru má najväčší rozdiel v priemernej transakčnej cene nového bytu Lisabon, a to o viac ako 300 percent.
Najnižšie ceny oproti svojmu národnému priemeru ponúka zo všetkých v štúdii zastúpených európskych miest Ostrava, kde sa dá nový byt zaobstarať za 58 percent priemernej ceny v celej republike. Pri pohľade na hlavné mestá v regióne strednej a východnej Európy je vidieť, že cenové hladiny transakčných cien sa pohybujú o 20 až 40 percent vyššie, než je národný priemer.
Ceny vo väčšine krajín rástli
Po spomalení zapríčinenom hospodárskym poklesom vyvolaným pandémiou nabral európsky realitný trh dych a ceny nehnuteľností vo väčšine krajín rýchlo rástli.
„Kľúčovou vlastnosťou českého realitného trhu bola slabá ponuka nehnuteľností. Na nasledujúci rok sa očakáva, že ceny nehnuteľností v SR rovnako ako vo väčšine analyzovaných európskych štátov porastú, aj keď o niečo miernejším tempom,” odhadol Jakub Leško z realitného tímu Deloitte.
Vysoké ceny nehnuteľností nahrávajú nájomnému bývaniu. Najdrahší nájom je v Paríži, priemerne činí 29,1 eura/m2 mesačne. Nad 20 eur/m2 tiež zaplatia nájomníci v Osle, Londýne, Amsterdame, Trondheime, Barcelone, Kodani, Ľubľane a Bergene.
V strednej Európe je najdrahšie priemerné nájomné vo Varšave (17,9 eura/m2). Nasleduje Bratislava, kde cena 11,6 eura/m2 prevyšuje pražských 11,3 eura/m2. Mesačný nájom v Brne vychádza na 10,1 eur/m2 a v Ostrave na 6,8 eura/m2. Zo zastúpených miest ponúka nižší nájom len rumunský Brašov, slovinské Celje a bulharské mestá Sofia, Varna a Burgas.
Najvyššiu úrokovú sadzbu majú v Poľsku
Počas uplynulého roku bolo v ČR dokončených 34 200 bytov. V prepočte to vychádza na 3,25 bytu na 1 000 obyvateľov. Najväčší pomer medzi dokončenými bytmi a počtom obyvateľov bol vo Francúzsku, a to 6,95 bytu na 1 000 obyvateľov.
Na 471 000 postavených bytov tiež znamená, že ich Francúzsko postavilo najviac zo všetkých analyzovaných krajín. Najmenej nových bytov, ako celkom, tak pri prepočte na obyvateľa, postavili Bosna a Hercegovina. Bolo ich 2 600, čo je 0,8 bytu na 1 000 obyvateľov.
Súčasťou štúdie boli hypotéky a ich priemerné úrokové sadzby. Podobne ako v predchádzajúcich vydaniach Property Indexu boli s ohľadom na hypotéky najviac zadlženej domácnosti v krajinách západnej a severnej Európy, Holandsku, Nórsku a Dánsku.
Najvyššia priemerná úroková sadzba hypoték bola v roku 2021 v Poľsku (4,7 percenta). Najnižšiu úrokovú sadzbu, 0,8 percenta, zaznamenalo Portugalsko. Priemerná úroková sadzba v Česku bola spoločne s Rumuskom štvrtá najvyššia, a to 3,0 percenta.