Projekt Čerešne sa prvýkrát na verejnosti objavil ešte v roku 2014, keď skupina ITB Development predložila úradom zámer postaviť v lokalite Polianky 131 bytov, 42 apartmánov a 9 jednotiek na prenájom. Predaj prvej etapy, ktorá obsahovala 95 bytov a apartmánov, sa začal na jar 2015.

Aktuálne developer rozbehol prípravu druhej fázy, ktorá nesie názov Čerešne 2 a počíta s vytvorením bytov, obchodov, predzáhradiek, terénneho parkoviska, ale aj penziónu. Projekt nadväzuje na prvú časť Čerešní. Celý komplex je z východu ohraničený diaľnicou D2 z Patrónky smerom na Brno, zo západnej strany ulicou M. Schneidera-Trnavského s električkovou traťou, zo severu Harmincovou ulicou a na juhu hranicou lesa Sitina.

Dominujú štvorizbáky

Celkovo má byť komplex rozdelený do šiestich blokov, pričom líniové usporiadanie má vytvárať tri vnútorné dvory. Dominantou celej zóny má byť 17-poschodový vežiak, ktorý dopĺňajú ďalšie bytovky so šiestimi až deviatimi podlažiami. „V parteri sú umiestnené obchodné prevádzky, prízemné byty a mezonetové byty s predzáhradkami. Na vyšších poschodiach sú umiestnené byty a strešné mezonety,“ píše investor v zámere.

Dva bloky majú byť vyčlenené tzv. penziónu, ktorý má ponúknuť funkciu prechodného ubytovania. Tento systém využil developer aj pri prvej fáze Čerešní. Dôvod tohto riešenia je územný plán, ktorý počíta s vytvorením zariadenia cestovného ruchu. Podiel bývania je v tomto prípade ohraničený 70 percentami podlahovej plochy.

Celkovo by malo v projekte vzniknúť 111 bytových jednotiek. Zaujímavosťou je, že v ponuke majú dominovať štvorizbové byty, keď ich chce investor vytvoriť 59. Ponuku má doplniť 26 jednoizbových, 7 dvojizbových, 11 trojizbových a 8 päť- a šesť-izbových bytov.

Penzión má ponúknuť 103 jednotiek, kde sa počet lôžok zastaví maximálne na čísle 224. Okrem toho investor počíta aj s dvoma prenajímateľnými jednotkami. V komplexe by malo vzniknúť 239 parkovacích stojísk v podzemnej garáži a ďalších 96 na povrchu. Územie, na ktorom má byť projekt lokalizovaný, má rozlohu necelých 14-tisíc štvorcových metrov.

Rozpočet 20 miliónov

So stavebnými prácami by sa malo začať v marci 2018, termín dokončenia stavby je naplánovaný o tri roky neskôr. Investor predpokladá, že celkové náklady na vybudovanie druhej fázy dosiahnu 20 miliónov eur.

Projekt predložila úradom spoločnosť ITIS, ktoré je dcérskou firmou developera ITB development. Ten má za sebou viacero projektov v Bratislave. Medzi najznámejšie realizácie patria Nová háj v Petržalke, Kolísky v Záhorskej Bystrici či kancelárske projekty WallenrodBusiness Garden Štefanikova. V Dúbravke okrem Čerešní začal developer stavať aj projekt Mamapapa.