Ceny prenájmov bytov v Bratislave môžu po roku 2009 až 2010 stagnovať až klesať. Na treťom ročníku medzinárodnej konferencie Real Estate Market Slovakia 2007, ktorú dnes usporiadal časopis Stavebné fórum, to povedal Michal Roth zo spoločnosti Lexxus. Podľa neho to súvisí s faktom, že ponuka bytov na prenájom začína prevyšovať dopyt. Taktiež v nasledujúcich dvoch rokoch developeri odovzdajú do užívania nové byty, ktoré boli vo vysokej miere zakúpené na "špekulatívny" účel zahraničnými investormi, u ktorých je vysoký predpoklad, že ich budú prenajímať.

Podľa Rotha však treba brať do úvahy aj fakt, že cena nehnuteľností bude naďalej stúpať, čo sa odrazí najmä v tom, že niektorí ľudia sa rozhodnú len pre dočasný prenájom, namiesto celoživotnej investície vo forme kúpy bytu. Tento jav môže vzbudiť novú vlnu dopytu po prenájme, čím nájomná cena bytov môže opäť stúpať.

Ceny prenájmov v Bratislave môžu klesať

Ako ďalej na konferencii odznelo, Slovensko zažíva boom v oblasti výstavby bytov, pretože ich je stále nedostatok. Podľa Milína Kaňuščáka zo spoločnosti Cresco Group, samotná Bratislava potrebuje 80-tisíc nových bytov, pričom v minulom roku bolo dokončených len štyritisíc. V minulom roku bolo na Slovensku dokončených 14,5-tisíc nových bytov. Ak by SR chcela dobehnúť európsku pätnástku v rozpätí desiatich rokov, podľa Kaňuščáka by sa mala výstavba bytov zrýchliť až 6-násobne a ročne by malo byť dokončených 80 tisíc bytových jednotiek.

Development podľa Kaňuščáka funguje iba v Bratislave, a to najmä z dôvodu, že rozdiel medzi obstarávacou cenou a predajnou cenou je 50 %. Ostatné lokality development nemajú pretože rozdiel medzi obstarávacou cenou a predajnou je nulový. Pokiaľ marža nestúpne aspoň na 20 %, tak development podľa neho mimo Bratislavy ani fungovať nebude.

Ilustračné foto - Maňo Štrauch