Tak ako zaujímavý byt v dobrej lokalite alebo perspektívny rodinný dom, aj atraktívny stavebný pozemok bude vždy stabilnou investíciou. Pozemkov v dobrých lokalitách je obmedzené množstvo a dopyt po nich trvá. V súčasnosti ich cena klesla v miere, ktorá zodpovedá aj zlacneniu samotných nehnuteľností.

Odborníci však predpokladajú, že ceny pozemkov začnú znova čoskoro rásť. „Pozemok je dobrá investícia, pretože pôda je obmedzená a keď si zoberieme Bratislavu, lukratívne lokality sa nafúknuť naozaj nedajú,“ hovorí prezidentka Združenia realitných kancelárií Slovenska (ZRKS) Alexandra Novák s tým, že treba využiť príležitosť, kým sú ceny nižšie.

Napríklad pozemok pri Peknej ceste s výhľadom na vinice nad Bratislavou s výmerou 740 metrov štvorcových aktuálne stojí 160-tisíc eur. Portál nehnutelnosti.sk ponúka na predaj aj ideálny rovinatý štvorcový pozemok, vhodný na výstavbu rodinných domov, s rozlohou 853 štvorcových metrov v Bratislave – Dúbravke za 240-tisíc. Za zmienku stojí tiež rozsiahly pozemok presahujúci tisíc štvorcových metrov v lukratívnej lokalite Starého Mesta v tesnej blízkosti Horského parku a lesoparku Železná studienka. Predajca za neho chce 690-tisíc eur.

Výhodná investícia

Ekonóm Viliam Páleník zo Slovenskej akadémie vied hovorí, že investícia do nehnuteľností vrátane pozemkov sa oplatí, pretože vo všeobecnosti chráni pred infláciou. Treba však podľa neho rozlišovať, či ide o pozemok na výstavbu alebo pôdohospodárstvo (orná pôda, pasienky, chmeľnice, vinice, sady a lesy). „Stavebný pozemok môže byť veľmi výnosnou investíciou, ktorá odoláva inflácii. Rizikom je územný plán, lokalita, susedia, prípadne inžinierske siete. Investíciu môže znehodnotiť napríklad neočakávaná zmena územného plánu,“ hovorí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa